6 wskazówek, jak zachować kontrolę nad swoimi finansami

6 wskazówek, jak zachować kontrolę nad swoimi finansami

Może marzy Ci się podróż z plecakiem po Azji? Chcesz zapłacić za lekcje muzyki dla swojego dziecka? A może chcesz, żeby na koniec miesiąca zostały Ci dodatkowe pieniądze? Bez względu na powód, te wskazówki mogą Ci pomóc osiągnąć cel:

 1. Stwórz budżet online

  Technologia umożliwia automatyczną synchronizację transakcji na koncie bankowym z planerem budżetu domowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje wydatki będą automatycznie kategoryzowane. To pomaga uzyskać wgląd w swój budżet i na bieżąco go kontrolować.
 2. Zarządzaj swoimi finansami jak małą firmą

  Prowadzenie finansów osobistych, tak jakby to była mała firma, to sprytne rozwiązanie. Celem jest osiąganie co miesiąc zysków, bez ponoszenia strat. Jeśli zaczniesz ponosić straty, czyli Twoje wydatki będą wyższe niż dochody, możesz powoli wpadać w zadłużenie, nawet nie zdając sobie sprawy, że to się dzieje. Gdy osiągniesz zysk, czyli uda Ci się oszczędzić, możesz umieścić te pieniądze na swoim koncie oszczędnościowym, a Twoja stabilność finansowa wzrasta.
 3. Spłacaj swoje długi

  Jak najszybciej zacznij spłacać zaległe zadłużenie. Im dłużej z tym zwlekasz, tym trudniej będzie wyjść z kłopotów finansowych. Zawsze kontaktuj się z instytucją/firmą, w której masz zaległy dług. Poinformuj, jakie są Twoje dochody i wydatki i wyjaśnij, dlaczego nie możesz zapłacić całej kwoty za jednym razem. Jeśli otrzymasz list od firmy windykacyjnej, potraktuj to poważnie i współpracuj z nią, aby ustalić przystępny plan spłaty.
 4.  Korzystanie z telefonu komórkowego

  Uważaj, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów podczas korzystania z telefonu komórkowego. Oprócz abonamentu możesz zostać obciążony opłatą za: (płatne) aplikacje, które pobierasz, zużycie danych, roaming, ukryte koszty subskrypcji i usług e-commerce. Sprawdź swój rachunek, żeby wiedzieć, za co dokładnie płacisz.
 5. Sprzedaj rzeczy, których już nie chcesz

  Każdy z nas ma rzeczy, których już nie potrzebuje. Zamiast wyrzucać ubrania, elektronikę, meble i inne niechciane przedmioty, sprzedawaj je online. I odwrotnie: szukaj w Internecie lub w sklepach z używanymi przedmiotami rzeczy dobrej jakości. Kupując używany rower, kanapę lub stolik możesz uzyskać znaczne oszczędności.
 6. Płać rachunki na czas

  Upewnij się, że płacisz rachunki przed upływem terminu. To ochroni Cię przed dodatkowymi opłatami. Jeśli otrzymasz przypomnienie lub wezwanie do zapłaty, niezwłocznie skontaktuj się z daną firmą, aby omówić swoją sytuację. W Intrum pomagamy rozwiązywać problem zadłużenia. Możesz porozmawiać z naszym profesjonalnym i życzliwym doradcą klienta.