Zero waste – nowa filozofia życia?

Każdego roku konsumenci marnują miliony ton żywności. Wszechobecny konsumpcjonizm i szeroka dostępność produktów przyzwyczaiły nas do posiadania wszystkiego na wyciągnięcie ręki. Kupujemy więcej niż kiedyś, a oszczędzamy mniej. Jednocześnie rosną nasze długi. Musimy zmienić nasze podejście do wydatków, a filozofia zero waste może nam w tym pomóc.

Marnowanie cennych zasobów

Wielu z nas przyznaje się do marnowania żywności. Częściowo jest to spowodowane zakupami pod wpływem impulsu – kupujemy bez planowania z wyprzedzeniem – a także przygotowujemy większe porcje niż jesteśmy w stanie zjeść. Media i reklamy zachęcają nas do kupowania większej ilości żywności i produktów, niż potrzebujemy. Niestety, takie zachowanie jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także dla naszych portfeli. Nasze pieniądze dosłownie lądują w koszu.

Zero waste

Na szczęście świadomość rośnie i powoli nabieramy lepszych nawyków. Filozofia zero waste to styl życia, w którym staramy się wytwarzać jak najmniej odpadów i unikać zanieczyszczania środowiska, co można osiągnąć przede wszystkim poprzez rozsądną konsumpcję.

W praktyce zero waste sprowadza się do pięciu zasad, tzw. 5R: refuse, reduce, reuse, recycle i rot:

  1. Refuse: odmawiamy przyjmowania przedmiotów, których nie potrzebujemy, takich jak plastikowe torby podczas zakupów lub produkty w opakowaniach jednorazowych.

  2. Reduce: ograniczajmy liczbę przedmiotów, których używamy na co dzień. Ograniczmy ilość kupowanych ubrań i wymieniajmy się tymi niepotrzebnymi z przyjaciółmi lub oddawajmy je na cele charytatywne. Dlaczego nie wprowadzić „garderoby kapsułowej”, zwalniając miejsce w szafie, a jednocześnie zapewniając sobie ubrania na każdą okazję.

  3. Reuse: ponownie wykorzystujmy przedmioty, których normalnie byśmy się pozbyli i kupujmy rzeczy używane (takie jak ubrania czy książki). Sklepy z używanymi rzeczami przeżywają renesans i można w nich znaleźć prawdziwe perełki. Dostrzegajmy też potencjał w resztkach jedzenia – np. przygotowując zupę z resztek warzyw i mięsa.

  4. Recykling: ponowne wykorzystanie przedmiotów zamiast ich wyrzucania, np. używanie słoików po dżemie do robienia własnych przetworów lub przechowywania rzeczy, lub ponowne wykorzystanie starego plastiku jako worków na śmieci.

  5. Rot: segreguj śmieci. Odpady organiczne powinny wrócić do „natury” w naturalnym procesie rozkładu.

Jest jeszcze jedna zasada zero waste: repair/naprawa. Rozważ naprawę zepsutych przedmiotów, zamiast szybko spisywać je na straty i wyrzucać. Producenci sprzętu elektronicznego mają zazwyczaj dwuletni obowiązek naprawy lub wymiany wadliwego produktu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na zakupie nowego telewizora czy komputera i nie przyczyniamy się do zwiększania ogromnej ilości elektrośmieci. Kolejną radą jest kupowanie produktów dobrej jakości, które nawet jeśli są droższe, to zazwyczaj działają dłużej niż te wykonane z tanich i kiepskich materiałów.

Co jeszcze możemy zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze?

Zamiast chodzić do sklepu codziennie, rób zakupy w supermarkecie raz w tygodniu i z wcześniej przygotowaną listą, uzupełniając regularnie tylko świeże produkty. Unikaj kupowania pod wpływem impulsu i promocji, które zachęcają nas do kupowania więcej niż potrzebujemy.

Na zakupy zabieraj torby wielokrotnego użytku, a kawę we własnym kubku termicznym. Korzystajmy z transportu publicznego, roweru lub chodźmy pieszo, gdy tylko jest to możliwe – bilet miesięczny jest prawdopodobnie tańszy niż zakup paliwa, a także pomaga środowisku. Zrezygnujmy z wody butelkowanej na rzecz wody z kranu – w wielu miastach taka woda jest równie czysta jak butelkowana, a nawet zawiera więcej minerałów.

Drobne codzienne nawyki nie tylko pomagają nam oszczędzać środowisko, ale także zapobiegają zadłużeniu. Jeśli nauczymy się mądrze zarządzać otaczającymi nas rzeczami, pomożemy naszym finansom i planecie. A jeśli filozofia zero waste wydaje nam się nowa, pamiętajmy, że podobnie postępowały nasze babcie. One, często zmuszone okolicznościami, żyły według tych wytycznych. Skorzystajmy z ich doświadczenia i odczujmy pozytywny wpływ na nasze finanse.