Przetrwanie burzy – cięcie kosztów i budowanie poduszki finansowej

Wraz z rosnącymi cenami energii i kosztami życia, wiele osób martwi się o wywiązanie się ze swoich zobowiązań finansowych. Idealnie byłoby, gdybyśmy wszyscy mieli oszczędności na trudne czasy, ale skala podwyżek oznacza, że niektórzy będą już musieli sięgać po te fundusze. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć wydatki, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do pracy z napiętym budżetem...

  • Przejmij kontrolę: w trudnych czasach problemy finansowe mogą wydawać się przytłaczające i kuszące jest ukrywanie ich przed nimi. Jest to zrozumiałe, ale posiadanie odpowiedniej kontroli nad swoimi dochodami i wydatkami jest pierwszym krokiem do zapewnienia, że sprawy nie wymkną się spod kontroli. Nawet jeśli liczby się nie zgadzają, lepiej o tym wiedzieć i szukać pomocy.
  • Cięcie kosztów: jeśli są obszary, w których można dokonać cięć – takie jak niepotrzebne subskrypcje, członkostwo w siłowni lub drogie opłaty za samochód, może to być jeden z obszarów, w których zmiana nawyków może pomóc. Rozważ tańsze opcje ćwiczeń lub dojazd do pracy na rowerze. Upewnij się, że nie masz stałych subskrypcji na usługi, których już nie potrzebujesz.
  • Spotkania towarzyskie za mniej: wszyscy będą borykać się z trudnościami, więc porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o sposobach na wspólne spędzanie czasu bez zadłużania się. Spotkaj się z przyjaciółmi na spacerze, poszukaj ofert rozrywki i tanich opcji wieczornych wyjść lub połączcie siły, gotujcie razem i oglądajcie filmy w domu.
  • Rozejrzyj się za tańszymi usługami: szukanie tańszych dostawców energii, usług telefonicznych i ubezpieczeniowych może być trudniejsze w dzisiejszym środowisku ekonomicznym. Wciąż jednak warto mieć je na oku. Jeśli chodzi o odnowienie umowy, upewnij się, że nie związany jakimiś karami umownymi.
  • Zwiększ swoje dochody: upewnij się, że otrzymujesz wszystkie świadczenia oferowane przez pracodawcę i rząd. Rodziny wielodzietne, osoby starsze, osoby o specjalnych potrzebach i osoby niepełnosprawne mogą również kwalifikować się do dotacji, wsparcia lub np. specjalnych stawek za energię. Inne sposoby na zdobycie dodatkowej gotówki to np. sprzedaż przedmiotów online lub na lokalnym forach, lub wynajęcie wolnego pokoju w Twoim domu.
  • Opłać składkę za cały rok z góry: może to być tańsze niż płacenie co miesiąc za ubezpieczenie i inne wydatki. Jeśli nie masz pieniędzy z góry, upewnij się, że przeczytałeś wszystkie szczegóły umowy – i porównaj ją z konkurencyjnymi ofertami – przed zakupem czegokolwiek „na raty”.
  • Gotuj za mniej: planowanie posiłków, kupowanie w ilościach hurtowych to taktyki, które mogą pomóc obniżyć rachunki za zakupy. Jeśli masz wybór supermarketów, kupuj w tym najtańszym. Jedną z opcji jest robienie zakupów na siedem dni, ale przygotowywanie
    z nich posiłków na osiem. W ten sposób daje się dużo zaoszczędzić. Inni uważają, że robienie jednych, dużych zakupów, np. raz na miesiąc też działa.

Nie cierp w milczeniu. Jeśli nie możesz sobie poradzić, jak najszybciej porozmawiaj z wierzycielami. W Intrum mamy przeszkolonych doradców, którzy mogą pomóc w ustaleniu dochodów i wydatków, a następnie ustalić harmonogram spłat, na który możesz sobie pozwolić. Możemy skierować Cię do niezależnej organizacji zajmującej się doradztwem w zakresie zadłużenia, jeśli masz problemy i potrzebujesz dodatkowej pomocy.