6 wskazówek, dzięki którym zrobisz wiosenne porządki w swoich finansach

6 wskazówek, dzięki którym zrobisz wiosenne porządki w swoich finansach

Zbliża się wiosna, w związku z czym chcielibyśmy przedstawić sześć wskazówek, dzięki którym zrobisz wiosenne porządki w swoich finansach osobistych.

Myślisz już o letnich wakacjach i zastanawiasz się, jak oszczędzić na nie pieniądze, albo po prostu chcesz zgromadzić na koncie trochę dodatkowych funduszy pod koniec miesiąca? A może masz problemy z płatnościami i nie wiesz, od czego zacząć porządki?

Bez względu na sytuację, w której się znajdujesz, mamy dla Ciebie kilka użytecznych wskazówek:

  1. Przyjrzyj się swoim finansom. Większość banków internetowych daje klientom wgląd w zestawienie wydatków w podziale na kategorie. To doskonała możliwość, by sprawdzić, czy odpowiednio dysponujesz swoimi środkami i czy przypadkiem nie wydajesz na coś zbyt wiele.
  2. Spraw, by planowanie budżetu stało się dobrą zabawą! Ta wskazówka może Ci się wydać dość nudna, ale na dłuższą metę na pewno okaże się pomocna. W ten sposób łatwo sprawdzisz, ile tak naprawdę wydajesz w ciągu miesiąca i na czym możesz choć trochę zaoszczędzić.
  3. Spłacaj zadłużenie z góry. Niespłacanie długów może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo kosztowne. W trudnej sytuacji zawsze możesz jednak skontaktować się z wierzycielami i spróbować dojść z nimi do porozumienia. Traktuj poważnie otrzymywane pisma windykacyjne. Jeżeli to możliwe, spłać całą kwotę zobowiązania. W przeciwnym razie skontaktuj się z nami, a razem spróbujemy znaleźć wyjście z sytuacji.
  4. Obserwuj wydatki związane z telefonem. Telefon komórkowy łatwo może stać się studnią bez dna. Do abonamentu dochodzą opłaty za pobieranie aplikacji, użycie danych, roaming i inne dodatkowe koszty. Inne przykłady to ukryte koszty takie jak subskrypcje czy zakupy internetowe. Uważnie przyjrzyj się zestawieniu wydatków związanych z telefonem i zwracaj uwagę na rachunki. Nie zapominaj o porównywaniu cen.
  5. Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj ze zleceń stałych i faktur elektronicznych. Zawsze opłacaj rachunki w terminie, by unikać odsetek za zwłokę i windykacji. W przypadku otrzymania rachunku od firmy windykacyjnej ważne jest, by jak najszybciej skontaktować się z nią lub z wierzycielem i poszukać rozwiązania.
  6. Sprzedaj niepotrzebne przedmioty i kupuj używane. Zrób wiosenne porządki w szafkach i szufladach. Każdy ma jakieś przedmioty, których już nie potrzebuje. Można sprzedać je przez internet i coś na tym zarobić. Innym dobrym pomysłem są zakupy z drugiej ręki. W pierwszej kolejności poszukaj używanych rzeczy – może uda Ci się znaleźć akurat to, czego potrzebujesz. Kupując używany rower, kanapę czy meble ogrodowe można sporo zaoszczędzić.