Posiadanie poduszki finansowej: dlaczego warto?

Nikt nie jest odporny na trudne doświadczenia życiowe. Nawet jeśli planujesz z wyprzedzeniem, Ty i Twoje finanse możecie zostać dotknięci przez nieprzewidziane wydarzenie. Od choroby zwierzaka, awarii ważnego sprzętu, po zwolnienie z pracy, chorobę lub wypadek – różne rzeczy się zdarzają. Zbudowanie poduszki finansowej oznacza, że możesz poradzić sobie ze wszystkim, co nadejdzie.

Posiadanie oszczędności oznacza, że możesz spokojniej radzić sobie z trudnościami i...

 

  1. Unikać nowych zobowiązań

    Pilna potrzeba pokrycia wydatków jest bardzo częstym powodem zadłużania się. Jeśli nie masz oszczędności, możesz nie mieć innego wyjścia, jak tylko zaciągnąć pożyczkę lub skorzystać z karty kredytowej. Koszt takiego działania oznacza, że w dłuższej perspektywie zapłacisz więcej i dodatkowo obciążysz swój budżet spłatami. Nie potrzeba wielu nagłych wypadków, aby te długi stały się nie do opanowania.
  2. Ograniczyć stres

    Kiedy nadejdzie nieprzewidziany wydatek, a nie masz oszczędności, możesz poczuć się zestresowany. Można tego uniknąć, regularnie odkładając pieniądze, aby zbudować poduszkę finansową.
    Posiadanie oszczędności oznacza również, że nie masz zaległości i paradoksalnie wydajesz mniej. Kiedy nie mamy dostępnych środków na pokrycie wydatków, mamy tendencję do odkładania ich na później. Przykładowo, ignorowanie napraw samochodu może ostatecznie doprowadzić do większych napraw lub konieczności całkowitej wymiany pojazdu. Niewielki, nieusunięty problem może prowadzić do poważniejszych...
    Posiadanie poduszki finansowej oznacza zapewnienie sobie możliwości pokrycia nieprzewidzianych wydatków bez stresu i dodatkowych kosztów.

Jak zbudować poduszkę finansową?

Ile powinna wynosić Twoja poduszka finansowa i jak ją zbudować?

Ogólnie rzecz biorąc, instytucje finansowe zalecają posiadanie oszczędności, które wynoszą od trzech do sześciu miesięcy pensji. Nie każdy jest w stanie zaoszczędzić taką kwotę, a sytuacje wymagające wydanie takich pieniędzy na szczęście zdarzają się dość rzadko. Dlatego radzimy zacząć od zgromadzenia oszczędności w wysokości od 5000 do 7000 złotych, które pokryją zdecydowaną większość nieprzewidzianych wydatków.

Aby zgromadzić oszczędności, odkładaj co miesiąc kwotę, która nie będzie dla Ciebie wyzwaniem. Przelewaj ją na oddzielne konto. Najważniejsze jest to, aby pieniądze były bezpieczne, wolne od ryzyka i łatwo dostępne.

Pamiętaj, że jeśli będziesz musiał skorzystać z poduszki finansowej, odbuduj ją. Najprostszym sposobem jest ustawienie polecenia wykonania automatycznego przelewu na konto oszczędnościowe i utrzymanie nawyku oszczędzania każdego miesiąca. Jeśli jednak masz zobowiązania, warto najpierw je spłacić. Następnie należy zbudować oszczędności.

Zbudowanie poduszki finansowej nie nastąpi z dnia na dzień, więc staraj się nie wywierać na siebie presji. Wyrobienie w sobie dobrych nawyków i comiesięczne odkładanie niewielkich kwot bardzo Ci pomoże w dłuższej perspektywie.