Przejmij kontrolę nad swoimi finansami

Warto przyjrzeć się swoim finansom. Zebraliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Ci przejęcie kontroli nad pieniędzmi.

Tworzenie budżetu

Budżet to łatwy sposób na uzyskanie kontroli nad finansami. Dzięki dobremu budżetowi masz przegląd swoich miesięcznych, stałych i zmiennych wydatków i możesz sprawdzić, czy masz jakieś dodatkowe środki. Stworzenie przejrzystego i kompletnego budżetu może zająć trochę czasu, ale będzie on bardzo przydatny przez cały rok.

Przejrzyj wszystkie subskrypcje

Wiele osób ma subskrypcje, z których tak naprawdę nie korzysta. Dotyczy to wszystkiego, od czasopism po siłownie i subskrypcje streamingowe. Jeśli masz kilka subskrypcji, z których nie korzystasz, może to sumować się do dużych kwot. Poświęć wieczór na przejrzenie swoich subskrypcji i anulowanie tych, z których nie korzystasz. Każda uwolniona gotówka może być zawsze odłożona na oszczędności.

Uzależnij się od oszczędzania

Niektórzy ludzie uwielbiają oszczędzać, podczas gdy inni nie są w tym tak dobrzy. Jednak oszczędzanie nie musi być nudne. Czy są wakacje, na które chcesz pojechać? Może jest coś fajnego, co chciałbyś kupić? A może chcesz po prostu zbudować oszczędności?
Istnieje kilka sztuczek, które sprawiają, że oszczędzanie jest przyjemne. Wyznacz cel, na który chcesz oszczędzać, i znajdź metody, które uważasz za najlepsze dla siebie. Możesz np. wypróbować aplikację oszczędnościową Dreams. Zanim się obejrzysz, osiągniesz swój cel i będziesz mógł zrealizować swoje marzenie.

Przegląd największych wydatków

Łatwo jest korzystać z karty płatniczej bez zastanawiania się nad tym, na co wydajemy pieniądze. Obecnie większość banków internetowych oferuje przegląd wydatków w różnych kategoriach. Być może mógłbyś ograniczyć wydatki w niektórych obszarach? Przykładowo, wiele osób wydaje więcej pieniędzy na jedzenie, niż jest to konieczne. Przy odrobinie planowania można zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupach spożywczych.

Spłać karty kredytowe

Czy lato kosztowało więcej niż planowałeś i skończyło się na użyciu karty kredytowej? A może masz jakieś zaległe rachunki za karty kredytowe z początku tego roku? Oprocentowanie kart kredytowych jest często wysokie, a niezapłacone rachunki mogą szybko stać się kosztowne. Jeśli masz na to środki, powinieneś natychmiast spłacić rachunek za kartę kredytową.
Jeśli nie możesz zapłacić wszystkiego od razu, dobrze jest zaplanować, w jaki sposób zamierzasz spłacić rachunek tak szybko, jak to możliwe. Przykładowo, możesz wprowadzić go jako stałą pozycję w swoim budżecie, aby nie wydawać pieniędzy na coś innego.

Pozbądź się problematycznego długu

Jeśli otrzymałeś list od firmy windykacyjnej, ważne jest, abyś od razu się nim zajął. Im szybciej uporasz się z problematycznym długiem, tym szybciej go spłacisz. Nie bój się z nami skontaktować – nasz wysoko wykwalifikowany i empatyczny zespół z przyjemnością pomoże Ci znaleźć rozwiązanie. Możesz zalogować się bezpośrednio w portalu samoobsługowym lub skontaktować się z nami telefonicznie.