„Antykryzysowy Finansowy Poradnik Intrum”, cz. 5

„Antykryzysowy Finansowy Poradnik Intrum”, cz. 5

7 wskazówek, jak ograniczyć konsumpcję.


Nie zawsze łatwo jest zmienić swoje nawyki, ale jeśli chodzi o ograniczenie konsumpcji oraz oszczędzanie, małe kroki mogą przynieść duże zmiany.

Unikaj wydawania pieniędzy, których nie masz

Jeśli to możliwe, staraj się unikać płacenia kartą kredytową. Jeśli jednak wolisz płacić w ten sposób, upewnij się, że nie wydajesz więcej niż masz na koncie, a jeśli zaciągniesz debet, pamiętaj, aby spłacić go w terminie. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych odsetek i opłat.

Odpuść „wypady na kawę”

Gdy żyjemy w szybkim tempie, łatwo sięgnąć po szybkie rozwiązania. Ale jedna kawa kupiona tutaj, druga tam, a do tego bagietka, sumują się w konkretny wydatek. Rezygnując z tego, w prosty sposób możesz co miesiąc zaoszczędzić całkiem duże sumy pieniędzy. Zamiast kupować kawę na wynos, zainwestuj w termos i w nim zabierz ją z domu. Nie zajmuje to więcej czasu, a dodatkowo zmniejszasz zużycie jednorazowych opakowań.

Bądź towarzyski bez wydawania pieniędzy

Można odmówić sobie wydarzeń towarzyskich, na które trzeba wydawać pieniądze. Bycie towarzyskim nie musi wiązać się z kosztami. Powiedz znajomym i rodzinie, że oszczędzasz, i zaproś ich do wzięcia udziału w aktywnościach, które nic nie kosztują, jak np. wspólna piesza wycieczka/ spacer.

Planuj zakupy spożywcze

Kupuj online lub rób zakupy stacjonarne raz w tygodniu, aby nie chodzić codziennie do sklepu spożywczego – wtedy łatwiej uniknąć pokus. Przed zakupami sprawdź, co masz w szafkach i zaplanuj posiłki tak, aby ograniczyć marnowanie żywności i obniżyć koszty. Wyszukuj przepisy online, które pozwolą zużyć zgromadzone zapasy. Poświęcenie na to kilku minut w ciągu jednego dnia, zaoszczędzi Twój czas i pieniądze ciągu reszty tygodnia.

Wymieniaj rzeczy, pożyczaj je albo kupuj używane

Większość z nas posiada więcej, niż potrzebuje i Ty też prawdopodobnie masz rzeczy, których możesz się pozbyć. 

  • Zorganizuj noc wymiany: organizując noc wymiany z przyjaciółmi, możesz pozbyć się rzeczy, których już nie używasz i wymienić się na te, które będą Ci przydatne.
  • Pożyczanie: czasami najlepiej jest pożyczyć coś od przyjaciół czy sąsiadów. Przykład –Twoje dziecko potrzebuje rzeczy na kemping na wycieczkę szkolną. Jeśli nie znasz nikogo, kto mógłby pomóc, rozważ skorzystanie z wypożyczalni.
  • Kupuj używane: kupowanie używanych rzeczy staje się coraz bardziej popularne, a obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo aplikacji, które pozwalają zarówno sprzedawać, jak i kupować używane przedmioty. Oprócz tego, że oszczędzasz pieniądze, pomagasz dzięki temu środowisku i możesz upolować niepowtarzalne „perełki”.

Pomyśl, zanim zaczniesz działać

Pomyśl dwa albo i trzy lub cztery razy, zanim kupisz coś nowego. Czy naprawdę potrzebujesz pieca do chleba, czy może wyląduje on za chwilę w piwnicy z rowerem treningowym, którego nie używasz? A ta bluzka, którą widziałaś na wystawie sklepowej – naprawdę jest niezbędna? Wskazówka: odłóż zakup na dwa tygodnie, a potem zadaj sobie pytanie, czy ta rzecz, to naprawdę coś, bez czego nie możesz żyć.

I pamiętaj, że nie zawsze oszczędzasz, robiąc zakupy na wyprzedaży. Zwłaszcza, jeśli, kupujesz coś, czego w innym wypadku być nie kupił.

Przejrzyj swoje subskrypcje

Sprawdź, za które serwisy streamingowe płacisz. Czy potrzebujesz jednocześnie Netflixa, HBO, Amazon Prime Video i Canal+? A może wystarczy jeden lub dwa? Jeśli chcesz obejrzeć jakieś seriale w każdym z serwisów, zawsze możesz subskrybować jeden na pewien czas, a potem przełączyć się na inny, aby sprawdzić jego ofertę. W ten sposób płacisz tylko za jedną usługę, z której aktualnie korzystasz.