Siedem wskazówek, jak zmniejszyć konsumpcję

Nie zawsze łatwo jest zmienić swoje nawyki, ale małe zmiany mogą mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o zmniejszenie konsumpcji i oszczędzanie pieniędzy.

Unikaj wydawania pieniędzy, których nie masz

Unikaj korzystania z karty kredytowej, jeśli to możliwe. Jeśli wolisz płacić kartą kredytową, upewnij się, że nie wydajesz więcej niż masz na swoim koncie i pamiętaj, aby opłacić na czas swoje rachunki. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych odsetek i opłat.

Zrezygnuj z codziennej kawy na mieście

W trakcie codziennego życia łatwo jest sięgnąć po szybkie rozwiązania. Jednak częsty zakup kawy czy bułki na mieście potrafi zsumować się do pokaźnej kwoty. Dzięki prostym działaniom można zaoszczędzić spore sumy pieniędzy każdego miesiąca. Zamiast kupować kawę, zainwestuj w termos i zabierz ją z domu. To nie zajmuje więcej czasu, a dodatkowo zmniejszasz zużycie jednorazowych kubków.

Bądź towarzyski bez wydawania

Nie krępuj się odmówić udziału w wydarzeniach towarzyskich, które wiążą się z kosztami. Bycie towarzyskim nie musi być drogie. Powiedz przyjaciołom i rodzinie, że oszczędzasz i zaproś ich do udziału w darmowych aktywnościach, takich jak wspólna wycieczka.

Planuj zakupy spożywcze

Kupuj online lub raz w tygodniu, aby uniknąć częstych wizyt w sklepie spożywczym. Dzięki temu unikniesz pokus, jakie oferuje sklep. Przed zakupami sprawdź zawartość swoich szafek i zaplanuj posiłki, aby ograniczyć marnotrawstwo żywności i koszty. Szukaj przepisów online, aby wykorzystać zapasy, które już masz. To wymaga kilku minut dodatkowej pracy raz w tygodniu, ale pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze przez resztę tygodnia.

Wymieniaj, pożyczaj lub kupuj używane rzeczy

Większość z nas posiada więcej niż potrzebuje, prawdopodobnie masz wiele rzeczy, których możesz się pozbyć.

  • Organizuj wymiany z przyjaciółmi: możesz pozbyć się rzeczy, których już nie używasz, i zdobyć rzeczy, których potrzebujesz.
  • Pożycz od kogoś innego: czasami najlepiej jest pożyczać od przyjaciół i sąsiadów, na przykład, jeśli twoje dziecko potrzebuje sprzętu kempingowego na wycieczkę szkolną. Jeśli nie znasz nikogo, kto może pomóc, rozważ wynajem przedmiotu, na przykład ubrania, które zostaną noszone tylko raz na specjalną okazję.
  • Kupuj używane: kupowanie używanych rzeczy staje się coraz bardziej popularne, a dziś istnieje wiele aplikacji, które pozwalają zarówno sprzedawać, jak i kupować używane towary. Oprócz oszczędności pieniędzy, pomagasz środowisku i możesz również mieć szczęście znaleźć unikalne skarby.

Zastanów się, zanim coś zrobisz

Dwa razy, trzy razy i jeszcze raz zastanów się, zanim kupisz coś nowego. Czy naprawdę potrzebujesz wypiekarki do chleba, czy tylko skończy ona w szopie obok niewykorzystanego roweru stojącego na kołach? A co powiesz na tę bluzkę, którą zobaczyłeś w witrynie sklepowej? Rada polega na odłożeniu zakupu na dwa tygodnie, a następnie zadaniu sobie pytania, czy jest to coś, bez czego nie możesz żyć. A pamiętaj, że niekoniecznie oszczędzasz pieniądze, kupując na wyprzedażach, zwłaszcza jeśli kończysz kupować rzeczy, których normalnie byś nie kupił.

Sprawdź usługi streamingowe

Sprawdź, za jakie usługi streamingowe płacisz. Czy potrzebujesz Netflix i HBO - czy możesz zostawić tylko jedną? Jeśli chciałbyś obejrzeć kilka seriali na każdej z usług, zawsze możesz zasubskrybować jedną usługę na jakiś czas, a następnie przełączyć się na inną, żeby obejrzeć jej repertuar. W ten sposób płacisz tylko za usługę, którą akurat używasz.