6 wskazówek, jak zrobić porządek w finansach

Może marzy Ci się podróż z plecakiem po Azji? Chcesz zapłacić za lekcje muzyki dla swojego dziecka? A może chcesz, żeby na koniec miesiąca zostały Ci dodatkowe pieniądze? Bez względu na powód, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć cel:

1. Stwórz budżet online

Technologia dziś umożliwia automatyczną synchronizację transakcji na koncie bankowym z planerem budżetu domowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje wydatki będą automatycznie kategoryzowane. To pomaga uzyskać wgląd w swój budżet i na bieżąco go kontrolować.

2. Zarządzaj swoimi finansami jak małą firmą

Prowadzenie finansów osobistych, w taki sposób, jakby była to mała firma, to sprytne rozwiązanie. Celem jest osiąganie co miesiąc zysków, bez ponoszenia strat. Jeśli zaczniesz ponosić straty, czyli Twoje wydatki będą wyższe niż dochody, możesz powoli wpadać w zadłużenie, nawet nie zdając sobie sprawy, że to się dzieje. Gdy osiągniesz zysk, czyli uda Ci się oszczędzić, możesz umieścić te pieniądze na swoim koncie oszczędnościowym, a Twoja stabilność finansowa wzrośnie.

3. Spłać swoje długi

Jak najszybciej zacznij spłacać zaległe zadłużenie. Im dłużej z tym zwlekasz, tym trudniej będzie wyjść z kłopotów finansowych. Skontaktuj się z instytucją/firmą, w której masz zaległy dług. Poinformuj, jakie są Twoje dochody i wydatki oraz wyjaśnij, dlaczego nie możesz zapłacić całej kwoty za jednym razem. Jeśli otrzymasz list od firmy windykacyjnej, potraktuj to poważnie i współpracuj z nią, aby ustalić przystępny plan spłaty.

4. Korzystanie z telefonu komórkowego

TUważaj, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów podczas korzystania z telefonu komórkowego. Oprócz abonamentu możesz zostać obciążony opłatą za: (płatne) aplikacje, które pobierasz, użycie danych, roaming, ukryte koszty subskrypcji i usług e-commerce. Sprawdź swój rachunek, żeby wiedzieć, za co dokładnie płacisz

5. Sprzedaj rzeczy, których już nie potrzebujesz

Każdy z nas ma rzeczy, których już nie potrzebuje. Zamiast wyrzucać ubrania, elektronikę, meble i inne niechciane przedmioty, sprzedaj je online. I odwrotnie: szukaj w Internecie lub w sklepach z używanymi przedmiotami rzeczy dobrej jakości. Kupując używany rower, kanapę lub stolik, możesz zyskać znaczne oszczędności.

6. Płać rachunki na czas

Upewnij się, że płacisz rachunki przed upływem terminu. To ochroni Cię przed dodatkowymi opłatami. Jeśli otrzymasz przypomnienie lub wezwanie do zapłaty, niezwłocznie skontaktuj się z daną firmą, aby omówić swoją sytuację. W Intrum pomagamy rozwiązywać problem zadłużenia. Możesz porozmawiać z naszym profesjonalnym i życzliwym doradcą klienta.