Dług bez kredytu? Jak uniknąć niechcianych problemów finansowych?

Skrupulatnie planujesz swoje wydatki i oszczędzasz. Nie pożyczasz pieniędzy od znajomych. Regularnie spłacasz swoje pożyczki lub nigdy nie miałeś potrzeby ich zaciągać. A jednak... wciąż masz długi! Jak to możliwe?

Niestety, istnieją sytuacje, w których można przypadkowo popaść w długi. Przykładowo: niezapłacenie w terminie mandatu, zapomnienie o racie kredytu lub kradzież danych przez oszusta i wykorzystanie ich do zaciągnięcia kredytu.

Oto trzy rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o nieplanowane długi i ich konsekwencje...

 1. Zapomniane mandaty i kary.

  Zapomnienie o zapłaceniu mandatu może doprowadzić do długoterminowych problemów finansowych. Jeśli zostaniesz ukarany, upewnij się, że postępujesz zgodnie z procedurą odwoławczą lub niezwłocznie zapłacisz grzywnę. Pozwoli to uniknąć eskalacji kosztów i ryzyka skierowania sprawy do sądu. Jeśli zignorujesz powiadomienia o niezapłaconych karach, koszty będą rosnąć i mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

 2. Ćwicz bezpieczne wydawanie online.

  Bezpieczeństwo online jest niezbędne, aby uniknąć stania się ofiarą cyberprzestępczości. Poprzez oszustwa internetowe typu phishing przestępcy próbują wykraść loginy, hasła i numery kart kredytowych, wpuszczając wirusa do naszych komputerów lub nakłaniając nas do ujawnienia informacji.

  Oszuści mogą podszywać się pod firmy kurierskie, portale aukcyjne i operatorów komórkowych. Hakują również profile naszych znajomych w mediach społecznościowych i podszywają się pod zaufane osoby, by prosić o pieniądze lub pomoc w podpisaniu umowy kupna lub zaciągnięcia pożyczki.

  Rozwijaj dobre nawyki w zakresie bezpieczeństwa online i zwracaj szczególną uwagę na sposób robienia zakupów w sieci. Chociaż jest to wygodne, nie dodawaj ani nie zapisuj swoich kart płatniczych do kont w sklepach internetowych lub aplikacjach. Gdy otrzymasz z banku kod potwierdzający płatność online (przelew elektroniczny lub transakcję mobilną), sprawdź dokładnie, czy wszystkie dane są poprawne – czy kwota jest prawidłowa i czy pieniądze mają trafić do właściwego odbiorcy. Uniemożliwi to oszustom przechwytywanie takich wiadomości tekstowych i zmienianie ich w celu wyłudzenia pieniędzy.

  Przed przystąpieniem do planów płatności za towary lub usługi online, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem i skorzystać z okresów na odstąpienie od umowy, jeśli zmienisz zdanie.

 3. Anulowanie nieużywanych kont i subskrypcji. 

  Upewnij się, że zamknąłeś wszystkie nieużywane konta bankowe i anulowałeś niechciane subskrypcje. Po zarejestrowaniu się w bezpłatnej wersji próbnej, naliczanie opłat rozpoczyna się automatycznie po zakończeniu okresu próbnego. Łatwo jest zapomnieć o rachunkach za usługi, których nie chcemy lub nie potrzebujemy. Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest upewnienie się, że wszystkie umowy zostały prawidłowo rozwiązane po ich zakończeniu.