8 wskazówek, jak uwolnić się od długów

Kiedy zmagasz się z zadłużeniem, możesz czuć się, jakbyś był w pułapce bez wyjścia – ale są rzeczy, które możesz zrobić, by się z niej uwolnić.

 1. Przejrzyj swoje wydatki i stwórz budżet  

  Przejrzyj historię transakcji bankowych i sprawdź, na co tak naprawdę wydajesz pieniądze. Stwórz budżet i umieść w nim wszystkie swoje wydatki, aby zyskać pełną wiedzę o swoich finansach. To świetna okazja, aby sprawdzić, czy potrafisz właściwie ocenić priorytety dotyczące wydatków i czy istnieją takie, z których mógłbyś zrezygnować.
 2. Zrób listę wszystkich swoich wierzycieli

  Zapisz, komu jesteś winien pieniądze, jakie są to kwoty i jakie jest oprocentowanie tych długów. Nawet jeśli skala problemu będzie wydawać się przerażająca, uzyskanie pełnej wiedzy o swoim zadłużeniu, to jedyny sposób, aby rozwiązać ten problem i dzięki temu zbliżysz się do dnia, w którym uwolnisz się od finansowych zobowiązań.
 3. Zacznij od spłaty „najdroższych” kredytów

  Jeśli masz wysoko oprocentowane kredyty, to od nich warto zacząć spłatę. Nie naruszając innych zobowiązań, upewnij się, że wszelkie dodatkowe środki pieniężne zostaną przeznaczone na spłatę pożyczek, których utrzymanie jest najbardziej kosztowne.
 4. Skonsoliduj swoje długi

  Możliwe jest skonsolidowanie zadłużenia w taki sposób, że będziesz spłacać tylko jedną pożyczkę/kredyt. Ułatwia to spłatę zadłużenia i „zdrowego” prowadzenia swoich finansów.
 5. Pozbądź się mniejszych długów

  Zamiast spłacać wszystkich wierzycieli jednocześnie, dobrym pomysłem jest pozbycie się najpierw małych długów, które można spłacić natychmiast. Pozwoli Ci to skupić się na spłacie głównego zadłużenia.
 6. Skorzystaj z opcji automatycznych płatności

  Ustaw automatyczne polecenia zapłaty. W ten sposób upewnisz się, że płacisz na czas. Płacąc rachunki przed terminem, unikniesz opłat za ponaglenie i windykację. Jeśli jednak otrzymasz wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej, ważne jest, abyś jak najszybciej skontaktował się z windykatorem lub wierzycielem, by rozwiązać sprawę.
 7. Spłać swój dług

  Tkwienie w zadłużeniu jest kosztowne, dlatego ważne jest, aby skupić się na spłacie zaległości. Jeśli nie jesteś w stanie pokryć wszystkich należności od razu, możesz skontaktować się z wierzycielami, którym jesteś winien pieniądze, i sprawdzić, czy możesz rozłożyć płatności na raty.
 8. Porozmawiaj z wierzycielami

  Ważne jest, aby porozmawiać z wierzycielami i wspólnie znaleźć rozwiązanie. Podejmując kontakt, masz możliwość skorzystania z pomocy, którą mogą zaoferować. Może to być np. zamrożenie naliczania odsetek, dzięki czemu Twój dług przestanie rosnąć. Być może będziesz mógł też odroczyć termin płatności, co da Ci trochę wytchnienia i umożliwi uzyskanie niewielkiej pożyczki lub spłacenia tych najpoważniejszych długów.