Zaciąganie kredytu w kryzysie – dobry czy zły pomysł?
Nawet, jeśli dobrze zarządzamy swoimi pieniędzmi, może się zdarzyć, że nasz budżet spotka „przykra niespodzianka”. Utrata pracy, niespodziewany rachunek, awaria sprzętu czy zepsuty samochód to wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć.
W takiej sytuacji najbardziej przydają się „awaryjne” oszczędności, które jednak nie wszyscy mamy, a wszyscy musimy podołać trudnościom, które stawia przed nami życie. To sprawia, że szukamy kredytu czy pożyczki, aby „załatać” dziury w domowym budżecie. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?
Spośród jakich kredytów możemy wybierać?
W sytuacji, gdy pojawia się nieprzewidziany wydatek, kredyty i pożyczki konsumenckie są kuszącym rozwiązaniem. Różnią się one wielkością kwot, które możemy uzyskać i mogą być przyznawane przez banki lub firmy pożyczkowe. Dostępne na rynku kredyty i pożyczki to np.:
Łatwe i szybkie rozwiązanie
Główną zaletą kredytu konsumenckiego jest szybka dostępność pieniędzy, które można następnie stopniowo spłacać. Ten rodzaj kredytu oparty jest na normach prawnych, które chronią konsumenta: w szczególności chodzi o prawo do wycofania się z decyzji o zaciągnięciu finansowania, jeśli w międzyczasie znajdzie się inne rozwiązanie.
Kredyt konsumencki jest zazwyczaj tańszy niż zaciągnie debetu na karcie kredytowej, bo jego koszt może być bardzo wysoki, jeśli nie zostanie bardzo szybko spłacony. Należy jednak unikać pogarszania swojej sytuacji przez zaciąganie kolejnej pożyczki czy kredytu, aby spłacić debet. Jeśli wpadniesz w spiralę zadłużenia, sięgnij po porady finansowe i skontaktuj się ze swoim wierzycielem.
Kredyt konsumencki można często spłacić wcześniej, nie ponosząc z tego tytułu dodatkowych kosztów, a to zapewnia elastyczność – możliwość wcześniejszego wyjścia z zadłużenia.
Ukryte niebezpieczeństwo
Kredytodawca, sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz możliwości spłaty i to od nich będzie zależeć decyzja o przyznaniu finansowania. Chociaż pożyczka czy kredyt daje tymczasową chwilę wytchnienia, ale w końcu – prędzej czy później, będzie trzeba je spłacić.
Niektóre kredyty są oprocentowane bardzo wysoko. Niespłacane kredyty konsumenckie są główną przyczyną nadmiernego zadłużania się gospodarstwa domowych. Mogą dawać złudne przeświadczenie, że można kupić wszystko i to w dowolnym momencie.
Ważne jest, aby nie wpaść w tę pułapkę i wziąć pod uwagę warunki spłaty, w tym oprocentowanie oraz różne opłaty dodatkowe, które mogą obowiązywać.
Upewnij się, że z Twojego budżetu będziesz mógł pokryć zarówno bieżące koszty życia, jak i dokonywać regularnych, comiesięcznych spłat.