Kolejne ciężkie chwile? Oszczędzanie w trudnych czasach

Kolejne ciężkie chwile? Oszczędzanie w trudnych czasach

Wraz z rosnącymi kosztami życia, wiele osób zostało zmuszonych do sięgnięcia po swoje oszczędności, aby przetrwać. Obserwowanie, jak pieniądze przeznaczone na wakacje lub remont domu są wydawane na podstawowe rachunki i codzienne wydatki, może być przygnębiające, ale Światowy Dzień Oszczędzania to dobry czas na przemyślenie tej kwestii.

Oto pięć przemyśleń na temat oszczędzania...

 

  1. Po to właśnie są oszczędności: nie czuj się źle z tym, że wykorzystujesz swoje oszczędności do płacenia bieżących rachunków. Ważne jest ograniczenie wydatków i ponowna ocena nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy. Oszczędności pozwalają przetrwać ciężki czas. Jednym z głównych celów oszczędzania jest zdolność do radzenia sobie z nieprzewidzianymi wydatkami – oszczędzamy na czarną godzinę, a ostatnio było wiele takich chwil.
  2. Nie jesteś sam: może Ci się wydawać, że tylko Ty zmagasz się z trudnościami, ale wiele osób ma problemy ze związaniem końca z końcem. 4 na 10 osób w Europie twierdzi, że w ciągu najbliższych 12. miesięcy będą sięgać po swoje oszczędności, aby pokryć codzienne wydatki.
  3. Być może nie jesteś w stanie teraz oszczędzać: w obecnej sytuacji oszczędzanie pieniędzy może być niewykonalne. Połowa konsumentów w Europie zapytanych przez Intrum stwierdziła, że w ciągu najbliższego roku będą musieli zmniejszyć kwotę, którą odkładają. W perspektywie krótkoterminowej ograniczenie oszczędności może być koniecznym krokiem. Nie rób sobie wyrzutów sumienia, jeśli nie jesteś w stanie odłożyć kwoty, którą oszczędzałeś wcześniej.
  4. Nadchodzą lepsze czasy: złe czasy nie trwają wiecznie. Inflacja i wysokie ceny wkrótce ustąpią. Kiedy będziesz w stanie wygodnie pokrywać codzienne wydatki, będziesz mógł ponownie ocenić sytuację i zacząć oszczędzać.
  5. Czas na odbudowę: gdy wszystko stanie się łatwiejsze, zdecydowanie warto powrócić do nawyku oszczędzania lub rozpocząć go, jeśli wcześniej nie byłeś w tym dobry.  Odkładanie nawet niewielkich kwot każdego miesiąca robi ogromną różnicę na dłuższą metę. Małe kwoty budują większą poduszkę finansową, co oznacza, że będziesz gotowy na przyszłe kryzysowe dni.

 

Jeśli masz trudności z płaceniem rachunków na czas, skorzystaj z pomocy. Nie cierp w milczeniu, porozmawiaj z wierzycielami lub zasięgnij niezależnej porady dotyczącej zadłużenia. Intrum z dumą pomaga konsumentom uwolnić się od długów, a w 2022 r. dzięki nam 4,4 mln osób spłaciło zadłużenie. Wysłuchamy Cię bez osądzania i pomożemy Ci znaleźć wyjście z sytuacji. Skontaktuj się z nami.