Wskazówki, dzięki którym będziesz mądrze wydawać pieniądze

W Intrum rozumiemy, że potrzeba odwagi, aby stawić czoła zadłużeniu i dyscypliny, aby trzymać się planu spłat. Jeśli udało Ci się to zrobić, to prawdopodobnie teraz świetnie radzisz sobie z planowaniem budżetu i podejmowaniem decyzji finansowych, ale wszyscy potrzebujemy czasem trochę pomocy. Przedstawiamy więc kilka naszych ulubionych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o finanse osobiste...

Nigdy nie podpisuj umowy bez przeczytania tego, co jest napisane „drobnym drukiem”.

Kiedy jesteśmy zajęci, łatwo jest po prostu podpisać umowę bez zwracania na to uwagi. Jednak poświęcenie czasu na przeczytanie warunków oznacza, że wiesz, w co się pakujesz i jak możesz się z tego wycofać. Przykładowo, wiele darmowych okresów użytkowania jakieś usługi czy produktu, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, chyba że anulujesz je w odpowiednim czasie. Jeśli nie rozumiesz języka umowy – pytaj.

Staraj się mieć jak najmniej kosztów stałych.

Przyjrzyj się swoim wydatkom i ustal, co jest dla Ciebie naprawdę istotne. Może uda Ci się ćwiczyć w innym miejscu, w inny sposób niż wiązać się drogim karnetem z konkretną siłownią? Może nie potrzebujesz tych wszystkich miesięcznych abonamentów na rozrywkę? Im niższe są Twoje koszty stałe, tym większą masz kontrolę i elastyczność nad swoimi pieniędzmi.

Zastanów dwa razy, zanim coś kupisz.

Zakupy online i oferty specjalne sprawiają, że łatwo jest szybko kliknąć, a później żałować. Jeśli jesteś skłonny/-a wydawać pieniądze na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, daj sobie czas na ochłonięcie. Jeśli dzień lub tydzień później dalej będziesz chciał/-a kupić dany produkt, będzie on nadal dostępny.

Odkładaj pieniądze na przyszłe rachunki.

Przez cały rok odkładaj pieniądze na większe rachunki, (które płacisz np. raz w roku), aby nie doznać szoku, gdy nadejdzie termin płacenia. Budowanie poduszki finansowej pomoże również w przypadku niespodziewanych wydatków, takich jak np. zepsuty piec czy pralka. Oszczędności nie pojawią się dnia na dzień, ale małe sumy z czasem dadzą pokaźną kwotę.

Sprawdź swoje abonamenty i zaoszczędź pieniądze.

Wszyscy jesteśmy dobrzy w szukaniu okazji i często mamy z nimi do czynienia, gdy po raz pierwszy się na coś zapisujemy, ale ceny się zmieniają i po jakimś czasie możesz już nie mieć najlepszej oferty. Umów się ze sobą na coroczną kontrolę abonamentów, ubezpieczeń i innych usług, aby mieć pewność, że otrzymujesz jak najwięcej za swoje pieniądze.

Porównuj ceny.

Zawsze warto poświęcić czas na porównanie – czasami oferty, które brzmią najlepiej, są droższe w dłuższej perspektywie, więc sprawdź, czy dana oferta jest naprawdę tak dobra, jak się wydaje. Supermarkety często podają ceny jednostkowe drobnym drukiem, co może być pomocne.

Planuj swój budżet.

Wszyscy musimy radzić sobie z niespodziewanymi wydatkami. Niezależnie od tego, czy chodzi o wydatki na rozrywkę i wakacje, czy o ból głowy związany z rosnącymi rachunkami i awarią samochodu. Kiedy nadejdą, nie chowaj głowy w piasek. Przyjrzyj się swojemu budżetowi, zaplanuj go ponownie i ruszaj dalej.

Jeśli okaże się, że sprawy finansowe wymykają Cię się spod kontroli, nie wpadaj w panikę. Poproś odpowiednio wcześnie o radę. Porozmawiaj z wierzycielem lub z bezpłatnym i niezależnym doradcą finansowym, który pomoże Ci wrócić na właściwe tory.