9 tricków na oszczędzanie, które możesz wykorzystać w czasie najbliższej zimy

9 tricków na oszczędzanie, które możesz wykorzystać w czasie najbliższej zimy

W związku z rosnącymi kosztami energii, wiele osób szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w czasie nadchodzącej zimy. Oto 9 wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Niezależnie od tego, czy próbujesz zminimalizować koszty, odkładać na własne mieszkanie, czy spłacać zadłużenie, istnieje kilka prostych kroków, które wprowadzone w życie, pomogą Ci optymalnie wykorzystać pieniądze, które posiadasz.

  1. Miej kontrolę nad swoim budżetem

    Stwórz budżet z zestawieniem stałych dochodów oraz wydatków. Kwota, która zostaje Ci po odjęciu od dochodu podstawowych wydatków, to pieniądze, które możesz przeznaczyć na oszczędności oraz dodatkowe wydatki.
  2. Planuj i przygotowuj domowe posiłki

    Wydatki na jedzenie stanowią dla większości z nas duży koszt. Ustal kwotę w swoim budżecie, którą przeznaczysz na jedzenie i planuj posiłki – to pomaga unikać zakupów robionych impulsywnie, które zdarzają się, gdy jesteś głodny.
  3. Zrób sobie przerwę od zakupów

    Aby osiągnąć założony cel oszczędnościowy, warto powstrzymać się od zakupów w okresie, w którym musisz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Zrób listę rzeczy, które chcesz kupić i poczekaj kilka tygodni, aby sprawdzić, czy naprawdę ich potrzebujesz. Sprawi to, że nie będziesz marnować pieniędzy na kupowanie czegoś, czego później będziesz żałować, ani nie dasz się skusić na oferty, które wyglądają na bardziej atrakcyjne niż są w rzeczywistości.
  4. Bądź towarzyski bez wydawania pieniędzy

    Często spotkania towarzyskie wiążą się z wydawaniem pieniędzy, ale nie musi tak być. Bądź szczery z przyjaciółmi i wyjaśnij, że chcesz zaoszczędzić pieniądze. Zaproponuj np. pójście na spacer, obejrzenie filmu lub ugotowanie obiadu w domu. Może Ty i Twoi znajomi możecie wspólnie ustalić cele oszczędnościowe? Takie wsparcie może być motywujące!
  5. Zaoszczędź na rachunku za prąd:

    Koszt energii elektrycznej jest kosztem zmiennym, który przy odpowiedniej wiedzy można zredukować. Możesz oszczędzać energię elektryczną, dbając o to, by zawsze wyłączać światło, gdy nie ma Cię w domu, biorąc krótsze prysznice i rozsądnie korzystając ze zmywarki. Te małe zmiany mogą szybko pomóc w obniżeniu rachunków.
  6. Obniż wszystkie koszty, które można obniżyć

    Sprawdź swój budżet. Na jakich wydatkach da się zaoszczędzić? Możesz na przykład na pewien czas zrezygnować z takich rzeczy jak karnet na siłownię lub subskrypcje TV. Palenie to także nawyk, który pochłania pieniądze. Dzięki rzuceniu palenia możesz szybciej osiągnąć swoje cele oszczędnościowe.
  7. Sprzedawaj rzeczy, których nie używasz

    Pozbywanie się rzeczy, których już nie potrzebujesz, może przynosić dużą satysfakcję. Przejrzy swoje rzeczy i sprawdź, czy są wśród nich jakieś przedmioty, z których nie korzystasz: od wyposażenia mieszkania/ domu, przez ubrania, aż po sprzęt sportowy i elektronikę. Rzeczy możesz wymieniać w Internecie oraz lokalnie. Skorzystasz na tym Ty, planeta oraz inne osoby, do których trafią te przedmioty.
  8. Unikaj małych (ale znaczących!) wydatków

    Niewielkie codzienne wydatki, takie jak cappuccino w kawiarni na rogu lub drobne zakupy w kiosku czy na stacjach benzynowych, potrafią sumować się łącznie w spore koszty. Trzy kawy w tygodniu kupowane na mieście, to już około 200 zł w skali miesiąca – za te pieniądze możesz przygotować znacznie więcej napojów w domu. W ciągu roku zbiera się z tego kwota 2 400 zł, którą warto już umieścić na koncie oszczędnościowym lub przeznaczyć na spłatę zadłużenia.
  9. Uzyskaj dodatkowy dochód

    Powiększ swój budżet, podejmując dodatkową pracę w weekendy lub wieczorami. Może to być np. praca opiekunki do dziecka, zajmowanie się cudzym psem, itp. Dodatkowy dochód może trafić bezpośrednio na konto oszczędnościowe lub może pomóc w opłacaniu rosnących kosztów życia.