Jak prowadzić budżet efektywnie

Czy masz wrażenie, że pieniądze kończą Ci się zaraz po otrzymaniu wypłaty? Budżet pomaga zaplanować finanse i lepiej śledzić wydatki, dzięki czemu pieniądze starczają na dłużej.

Tworzenie budżetu przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, zyskujesz lepszy przegląd swoich finansów. Widzisz, na co wydajesz pieniądze i możesz zdać sobie sprawę, gdzie niepotrzebnie je marnujesz. Ustalenie realistycznego budżetu znacznie ułatwia dokonywanie dobrych wyborów finansowych.

Dobry budżet może Ci pomóc:

  1. osiągnąć długoterminowy cel oszczędnościowy, taki jak zakup nowego samochodu, nowego domu lub wymarzonych wakacji,

  2. uniknąć zalegania z rachunkami i narastania kosztownego zadłużenia,

  3. mieć bardziej komfortowe życie.

 

Jak zacząć?

Na szczęście stworzenie budżetu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Budżet to po prostu przegląd dochodów i wydatków. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dowiedzieć się, ile pieniędzy zarabiasz i ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca.

Krok 1: Dochód

Zacznij od najłatwiejszego – pieniędzy, które otrzymujesz co miesiąc. Zazwyczaj jest to pensja. Pamiętaj, aby uwzględnić również wszelkie inne dochody, takie jak przychody z wynajmu, alimenty na dzieci lub inne świadczenia.

Krok 2: Wydatki stałe

Stałe wydatki to te, które pojawiają się regularnie, takie jak czynsz lub media, np., prąd, woda, ogrzewanie czy opłaty ubezpieczenie, telefon komórkowy, Internet, transport, spłaty pożyczek i subskrypcje.

Należy pamiętać, że kwoty te mogą zmieniać się w czasie, np. w przypadku zmiany stawki lub wzrostu rachunku za ogrzewanie w zimie.

Stałe wydatki niekoniecznie są rozliczane co miesiąc. Dobrą wskazówką jest ujęcie ich w kalendarzu i budżecie, aby zapewnić równomierne rozłożenie kosztów.

WSKAZÓWKA: Jak zmniejszyć wydatki stałe
Aby utrzymać koszty stałe na jak najniższym poziomie, porównaj ceny np. ubezpieczeń i abonamentów, które opłacasz. Być może to samo można uzyskać taniej u innego operatora.

Krok 3: Wydatki zmienne

Wydatki zmienne to rzeczy, na które wiesz, że wydasz pieniądze, ale nie wiesz dokładnie, ile to będzie kosztować. Mogą to być takie wydatki, jak żywność, ubrania, rozrywka, podróże i wypoczynek.

Jakie kwoty należy ustalić w budżecie? Określenie wysokości środków na wydatki zmienne może być trudne. Możesz dokonać przeglądu konta i zorientować się, ile zazwyczaj wydajesz na te pozycje. Jest to dobry punkt wyjścia do prowadzenia budżetu, a być może także okazja do rozpoczęcia oszczędzania.

Nieprzewidziane wydatki

Twój budżet powinien również obejmować kwotę na nieprzewidziane wydatki. Dzięki temu będziesz mieć bufor np. na wypadek awarii lodówki, nagłego zatrzymania samochodu lub wysokiego rachunku za wizytę u weterynarza.

WSKAZÓWKA: Jak zmniejszyć wydatki zmienne
Dowiedz się, gdzie tak naprawdę trafiają Twoje pieniądze. Dla wielu osób są to małe wydatki, które sumują się do zaskakująco dużych kwot. Przykładem jest kawa kupowana na mieście.

Krok 4: Ustal priorytety dotyczące oszczędzania

Gdy masz już przegląd swoich dochodów i wydatków, następnym krokiem jest sprawdzenie, ile zostało Ci pieniędzy, które możesz odłożyć.

Jeśli masz trudności w oszczędzaniu, dobrym pomysłem jest utworzenie oddzielnego konta oszczędnościowego i skonfigurowanie automatycznego przelewu co miesiąc.

Krok 5: Sprawdź budżet

Sekretem dobrego budżetu jest sprawdzanie go co miesiąc. Sprawdź, ile faktycznie wydałeś i stań się bardziej świadomy tego, na co wydajesz pieniądze. Zastanów się, co chcesz zmienić i stale dostosowuj swój budżet. Jeśli w Twoim życiu zachodzą zmiany, szczególnie ważne jest dostosowanie budżetu i wydatków – może to być rozwód, narodziny dzieci, utrata pracy lub coś innego, co zmieni Twoją sytuację finansową.

Narzędzia, które pozwolą Ci prowadzić budżet

Istnieje wiele szablonów i narzędzi, które ułatwiają tworzenie budżetu.

  1. Skorzystaj z bankowości internetowej: wiele banków umożliwia skonfigurowanie budżetu bezpośrednio za pośrednictwem swoich portali online.
  2. Wypróbuj aplikację: korzystając z aplikacji, zawsze masz pełny przegląd budżetu, na wyciągnięcie ręki.
  3. Korzystaj z Excela lub Arkuszy Google: arkusze Google są darmowe i łatwe do udostępniania innym.