Dziesięć wskazówek jak zarządzać domowym budżetem

Pieniądze kończą Ci się kilka dni przed wypłatą? Siedzisz na stercie rachunków, które powinny być opłacone wieki temu? Najlepszym sposobem na kontrolowanie wydatków jest sporządzenie listy, na której odnotowujemy miesięczne przychody i wydatki.

Zapanuj nad swoimi finansami. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie 10 wskazówek:

  1. Spraw, by było Cię stać na Twoje wydatki. Zorientuj się w swoich wydatkach domowych i zrób listę comiesięcznych wydatków tak, aby nie wydawać pieniędzy, których nie masz.
  2. Zastanów się zanim coś kupisz – czy na pewno tego potrzebujesz?
  3. Odłóż fundusze na rachunki, które na pewno przyjdą w przyszłości, aby mieć wystarczająco dużo pieniędzy na ich pokrycie – poczynając od podatków, po ubezpieczenie samochodu lub jego rejestrację.
  4. Nigdy nie podpisuj umowy, dopóki nie przeczytasz i nie zrozumiesz wszystkich warunków.
  5. Zawsze czytaj to, co napisane jest małym druczkiem i unikaj dodatkowych kosztów, płacąc zawsze na czas.
  6. Jeśli nie możesz opłacić rachunku na czas, nie zwlekaj z poinformowaniem o tym swoich wierzycieli – być może uda się wypracować plan spłaty lub zyskać więcej czasu.
  7. Jeśli nie uda Ci się spłacić swoich długów, może się z Tobą skontaktować windykator. W takiej sytuacji musisz zrobić wszystko, by ograniczyć potencjalne szkody i koszty. Powiedz firmie windykacyjnej o swojej sytuacji finansowej i szukaj możliwych rozwiązań.
  8. Podtrzymując komunikację i chcąc znaleźć rozwiązanie, być może uda Ci się znaleźć sposób na rozwiązanie problemu długu.
  9. Jeśli masz plan spłaty – dotrzymuj słowa. Jeśli się nie uda – koniecznie jak najszybciej zawiadom firmę windykacyjną. Firmy z długoletnim doświadczeniem, takie jak nasza, są po to, aby pomóc Ci pozbyć się zadłużenia.
  10. Nie bagatelizuj problemów finansowych, jakie mogą Ci się przydarzyć.