Kilka wskazówek, dzięki którym zrobisz wiosenne porządki w swoich finansach

Zbliża się wiosna, w związku z czym chcielibyśmy przedstawić sześć wskazówek, dzięki którym zrobisz wiosenne porządki w swoich finansach osobistych.

Myślisz już o letnich wakacjach i zastanawiasz się, jak oszczędzić na nie pieniądze, albo po prostu chcesz zgromadzić na koncie trochę dodatkowych funduszy pod koniec miesiąca? A może masz problemy z płatnościami i nie wiesz, od czego zacząć porządki?

Bez względu na sytuację, w której się znajdujesz, mamy dla Ciebie kilka użytecznych wskazówek:

  • Przyjrzyj się swoim finansom. Większość banków internetowych daje klientom wgląd w zestawienie wydatków w podziale na kategorie. To doskonała możliwość, by sprawdzić, czy odpowiednio dysponujesz swoimi środkami i czy przypadkiem nie wydajesz na coś zbyt wiele.
  • Spraw, by planowanie budżetu stało się dobrą zabawą! Ta wskazówka może Ci się wydać dość nudna, ale na dłuższą metę na pewno okaże się pomocna. W ten sposób łatwo sprawdzisz, ile tak naprawdę wydajesz w ciągu miesiąca i na czym możesz choć trochę zaoszczędzić.
  • Spłacaj zadłużenie z góry. Niespłacanie długów może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo kosztowne. W trudnej sytuacji zawsze możesz jednak skontaktować się z wierzycielami i spróbować dojść z nimi do porozumienia. Traktuj poważnie otrzymywane pisma windykacyjne. Jeżeli to możliwe, spłać całą kwotę zobowiązania. W przeciwnym razie skontaktuj się z nami, a razem spróbujemy znaleźć wyjście z sytuacji.
  • Obserwuj wydatki związane z telefonem. Telefon komórkowy łatwo może stać się studnią bez dna. Do abonamentu dochodzą opłaty za pobieranie aplikacji, użycie danych, roaming i inne dodatkowe koszty. Inne przykłady to ukryte koszty takie jak subskrypcje czy zakupy internetowe. Uważnie przyjrzyj się zestawieniu wydatków związanych z telefonem i zwracaj uwagę na rachunki. Nie zapominaj o porównywaniu cen.
  • Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj ze zleceń stałych i faktur elektronicznych. Zawsze opłacaj rachunki w terminie, by unikać odsetek za zwłokę i windykacji. W przypadku otrzymania rachunku od firmy windykacyjnej ważne jest, by jak najszybciej skontaktować się z nią lub z wierzycielem i poszukać rozwiązania.
  • Sprzedaj niepotrzebne przedmioty i kupuj używane. Zrób wiosenne porządki w szafkach i szufladach. Każdy ma jakieś przedmioty, których już nie potrzebuje. Można sprzedać je przez internet i coś na tym zarobić. Innym dobrym pomysłem są zakupy z drugiej ręki. W pierwszej kolejności poszukaj używanych rzeczy – może uda Ci się znaleźć akurat to, czego potrzebujesz. Kupując używany rower, kanapę czy meble ogrodowe można sporo zaoszczędzić.