Studenci: jak zarządzać swoimi pieniędzmi

Nie zawsze łatwo jest związać koniec z końcem, gdy jest się studentem, zwłaszcza gdy nie mieszka się już w domu rodzinnym. Prowadzenie budżetu zapobiegnie przytłoczeniu i przygotuje Cię na przyszłość. Oto nasze wskazówki.

Tworzenie budżetu studenta

Tworzenie budżetu studenckiego jest podobne do tworzenia standardowego budżetu domowego. Musisz ustalić swoje dochody i wydatki, a następnie uważnie śledzić miesięczne koszty i korygować je w razie potrzeby.

Mieszkanie

Zakwaterowanie to prawdopodobnie największy wydatek, niezależnie od tego, czy mieszkasz w akademiku czy w kwaterze prywatnej.

Jeśli wynajmujesz lokum prywatnie, cena może się różnić w zależności od tego, czy mieszkanie jest umeblowane, czy też nie. Warto zapłacić nieco więcej miesięcznie za umeblowane mieszkanie, ponieważ w konsekwencji może to być tańsza i mniej stresująca opcja.

Pamiętaj, aby uwzględnić w budżecie opłaty za media. Aby uzyskać dokładne oszacowanie, zapytaj właściciela lub byłego najemcę o przybliżone koszty. Dzielenie zakwaterowania z innymi studentami jest również dobrym sposobem na obniżenie rachunków.

Koszty wyżywienia

Planuj z wyprzedzeniem, aby obniżyć koszty związane z posiłkami, aby nie polegać na gotowym jedzeniu i daniach na wynos. Rozważ gotowanie z przyjaciółmi, aby obniżyć wydatki. Możesz również mieć dostęp do dotowanej stołówki lub restauracji na uniwersytecie.

Transport i telekomunikacja

Koszty transportu publicznego będą się różnić w zależności od lokalizacji, więc dowiedz się, jakie są koszty w Twojej okolicy. Jeśli mieszkasz blisko uniwersytetu, możesz wszędzie chodzić pieszo lub wypożyczyć rower, który pomoże Ci się poruszać.

Jeśli chodzi o telefon i Internet, poszukaj tanich planów. Jeśli Twoje zakwaterowanie na to pozwala, wybierz ADSL zamiast światłowodu, aby uzyskać bardziej przystępny cenowo pakiet.

Koszty zmienne

Ograniczony budżet nie oznacza, że nie możesz się dobrze bawić. Odłóż środki na spotkania towarzyskie i rozrywkę. Upewnij się, że zaplanowałeś wyższe koszty na początku roku akademickiego związane z opłatami uniwersyteckimi, ubezpieczeniem i sprzętem potrzebnym do nauki.

Niektórzy rodzice mają środki, aby pomóc swoim dzieciom, inni skorzystają ze stypendiów. Niektórzy studenci będą musieli pracować, by związać koniec z końcem. Niezależnie od tego, doświadczanie trudności finansowych będąc studentem, jest powszechne, więc nie wstydź się i nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

3 złote zasady pozwalające zwiększyć budżet

Trzymanie się budżetu pomoże Ci poradzić sobie z finansowym doświadczeniem bycia studentem. Oto trzy złote zasady, które pomogą...

Planuj z wyprzedzeniem

Ustalając budżet, uwzględnij w nim jak najwięcej wydatków. Im lepiej wiesz, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz, tym większe prawdopodobieństwo, że pozostaniesz na dobrej drodze.

Jeśli martwisz się, nie czekaj, porozmawiaj z organizacjami, którym jesteś winien pieniądze. Wyjaśnij swoją sytuację i poproś o polubowne rozwiązanie problemu z ustaleniem harmonogramem płatności. Ukrywanie problemów finansowych oznacza ryzyko płacenia wyższych odsetek i opłat.

Bądź czujny

Posiadanie napiętego budżetu wymaga większej dyscypliny, ponieważ margines błędu jest minimalny. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać swoje rachunki, przynajmniej raz w tygodniu. Większość banków oferuje aplikacje mobilne do śledzenia wydatków w czasie rzeczywistym. Porównaj swoją aktualną sytuację finansową z przewidywanym budżetem, aby w razie potrzeby móc dokonać korekt. Pozwoli Ci to dostosować styl życia do swojej sytuacji i w razie potrzeby szukać pomocy.

Twój bank może Ci pomóc poprzez pożyczki studenckie, rozwiązania oszczędnościowe lub kredyt w rachunku bieżącym, ale uważaj na kredyty konsumenckie, które zwykle prowadzą do nadmiernego zadłużenia się. Zanim cokolwiek podpiszesz, zasięgnij porady osób z Twojego otoczenia.

Wydawaj mądrze

Podczas gdy niektóre wydatki są stałe, możesz zmniejszyć inne, rozglądając się za lepszymi ofertami.

Dowiedz się także, jak wydawać mądrze: kupuj sezonowe produkty, szukaj wyprzedaży, korzystaj z Happy Hours, kupuj hurtowo, gotuj w większych ilościach na kilka dni.

Wypróbuj lokalne portale aukcyjne, aby kupić meble lub sprzęt AGD z drugiej ręki podczas przeprowadzki. W dużych miastach studenckich w okresie letnim nie brakuje ofert, dzięki którym można zaoszczędzić znaczne kwoty.

Istnieje wiele kursów na temat budżetowania dla studentów, a Internet jest pełny wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy, więc poszukaj więcej informacji. Prowadzenie budżetu podczas studiów nie jest łatwe, ale przygotuje Cię na przyszłość i oznacza, że wejdziesz
w życie zawodowe z dobrymi umiejętnościami i nawykami finansowymi.