Ciesz się wakacjami, ale nie nadwyrężaj swojego portfela!

Ciesz się wakacjami, ale nie nadwyrężaj swojego portfela!

Teraz, gdy [po pandemii] podróże znów są możliwe, wielu z nas nie może się doczekać letnich wyjazdów. Jak podczas wakacji mądrze wydawać pieniądze, żeby potem cały rok nie żałować nierozsądnych finansowych decyzji? Oto kilka wskazówek, jak zachować kontrolę nad wakacyjnym budżetem!

  • Ustal budżet – gdy planujesz urlop za granicą, weź pod uwagę nie tylko koszty podróży i zakwaterowania. Zrób listę wszystkich kosztów – jak np. przejazdy na miejscu, codzienne wydatki: jedzenie, napoje, a także np. konieczność opłacenia lokalnych podatków. To pozwoli Ci ustalić realistyczny budżet i cieszyć się wakacjami, bez żadnych przykrych niespodzianek.

  • Nie ulegaj (wszystkim) pokusom – kiedy wreszcie wypoczywasz daleko od domu, łatwo dać się ponieść nadmiernemu wydawaniu, które odbije się na naszym budżecie po powrocie. Atrakcje czy wyjścia do restauracji planuj z wyprzedzeniem, a to, co się da, rezerwuj wcześniej, bo, gdy kupujemy w ostatniej chwili, ceny zazwyczaj są wyższe. Kupowanie jedzenia na lokalnym targu czy rezerwowanie biletów online to spora oszczędność, która pozwoli Ci zachować pieniądze na coś innego.

  • Kup ubezpieczenie – na tym nie wolno oszczędzać, bo dobre ubezpieczenie to podstawa. Posiadanie go gwarantuje, że w razie wypadku lub choroby podczas wakacji, a także w razie odwołania rezerwacji lub tego, że z przyczyn losowych nie pojawisz się na miejscu, nie zostaniesz obciążony nieoczekiwanymi dodatkowymi kosztami ze strony przewoźnika/biura podróży czy hotelu.
  • Uważaj na kieszonkowców i oszustów – turyści stają się często głównym celem złodziei, więc nie daj się zaskoczyć. Karty płatnicze, gotówkę i swoje osobiste dokumenty niezbędne w podróży, przechowuj w bezpiecznym miejscach – i nie wszystkie razem. Jeśli padniesz ofiarą kradzieży, natychmiast zadzwoń do swojego banku i zastrzeż kartę, aby oszust nie mógł jej użyć. Skonfiguruj przed wyjazdem swój dostęp do bankowości internetowej, to ułatwi zachowanie kontroli.
  • Weź zapasową kartę – w awaryjnych sytuacjach warto mieć ze sobą kartę debetową lub kredytową do innego konta. Warto być przygotowanym na wypadek zgubienia lub zniszczenia jednej z nich.
  • Gotówka – na miejscu sprawdź, gdzie jest korzystny kurs wymiany waluty, sprawdź też koszty wypłaty gotówki z lokalnych bankomatów. Sprawdź, czy Twoje konto bankowe nie oferuje korzystanego kursu wymiany, niektóre rachunki bankowe mają w tym zakresie bardzo konkurencyjne oferty.
  • Telefon – sprawdź, jakie są koszty roamingu w ramach Twojej umowy z operatorem. Jeśli nie masz go w pakiecie, to, gdy chcesz np. opublikować zdjęcia w mediach społecznościowych, skorzystaj z darmowej sieci Wi-Fi, inaczej możesz słono zapłacić za przesył danych komórkowych.

 

Aby świetnie wypocząć, wcale nie musisz wydawać dużych pieniędzy. Zadaj sobie pytanie, czy w pewnych sytuacjach warto nadwyrężać budżet, a nawet się zadłużyć? Czy warto żałować, że wydasz za dużo? Jeśli zaszalałeś na wakacjach i masz przez to dług do spłaty, nie uciekaj od problemu. Skontaktuj się z wierzycielem i sprawdź, czy możesz ustalić realny plan spłaty lub zasięgnij bezpłatnej porady dotyczącej zadłużenia, jeśli boisz się, że nie poradzisz sobie z uregulowaniem długu. Zachowaj spokój, na pewno będziesz w stanie to rozwiązać.