Jak wybrać partnera do działań windykacyjnych?

Firma windykacyjna pomaga zabezpieczyć szybsze płatności, ale może też wnieść więcej do Twojej organizacji. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i jak firma windykacyjna może pomóc Ci je spełnić.

Czas to pieniądz

Jak szybko partner zajmujący się windykacją może odzyskać płatność? To zależy od wielkości i złożoności roszczenia oraz od tego, czy istnieją jakieś spory. Typ zadłużenia, rodzaj konta i lokalizacja geograficzna klienta również mogą mieć wpływ.

Ostatecznie, im więcej informacji można dostarczyć o zadłużonym konsumencie, który jest winien Twojej firmie pieniądze, tym łatwiej będzie odzyskać środki. Renomowana firma windykacyjna będzie w stanie dostarczyć informacji na temat średniej liczby dni potrzebnych do rozwiązania sprawy.

Przetwarzanie danych

To, w jaki sposób firmy obsługują dane osobowe klientów, zawsze było ważne, a wraz z RODO pojawiły się jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące obsługi i dostępu do danych. Każda firma windykacyjna powinna być w stanie udokumentować, w jaki sposób wykorzystuje dane Twoich klientów. Te informacje powinny być dostępne dla każdego – a najlepiej na ich stronie internetowej.

Niektóre firmy windykacyjne oferują portal samoobsługowy, na którym Twój klient może zobaczyć przegląd i status swojego konta, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z firmą windykacyjną. Taka platforma powinna być przyjazna dla użytkownika i łatwa w obsłudze.

Cyfryzacja i rozwiązania oparte na danych

Rozważ wartość, jaką może zaoferować Twój partner w windykacji w zakresie dodatkowych usług i wykorzystania danych. Większość firm windykacyjnych posiada duże ilości danych, ale jak je wykorzystują? Przykładowo, czy opracowują konkretne produkty, czy wykorzystują dane do segmentacji klientów? Dobre wykorzystanie danych będzie oznaczało, że Twój partner rozumie trendy rynkowe i potrafi odpowiednio dostosować komunikację z klientami.

Coraz częściej konsumenci oczekują również cyfrowych opcji komunikacji i dokonywania płatności. Znalezienie partnera, który zainwestował w te technologie, poprawi doświadczenie Twoich klientów.

Spójrz na cały łańcuch wartości

Ważne jest, abyś miał poczucie, że Twoi klienci są pod dobrą opieką. Dlatego powinieneś móc zapytać firmę windykacyjną, jakich narzędzi używa do odzyskiwania należności i mierzenia satysfakcji konsumentów, a także jakie kroki możesz podjąć we własnym procesie zarządzania wierzytelnościami.

Spójrz na całkowity łańcuch wartości, który oferuje firma windykacyjna. Stopa zwrotu, czas kredytowania, opcje płatności i doświadczenie klienta to czynniki, które będą miały bezpośredni wpływ dobre wyniki i zmniejszą straty.

Jakie są Twoje potrzeby?

Każda firma ma inne potrzeby. Ważne jest, aby rozważyć wymagania Twojej firmy. Możesz potrzebować pomocy w wysyłaniu listów z przypomnieniami na wczesnym etapie zaległości lub rozwiązań prawnych na późniejszym etapie procesu windykacji. Posiadanie partnera, który może świadczyć usługi na wszystkich etapach cyklu kredytowego, zapewnia najwyższą elastyczność.