5 wskazówek, jak poprawić płynność finansową

Małe firmy mogą mieć problemy z opóźnieniami w płatnościach – wiele z nich czuję presję akceptowania dłuższych terminów niż te, z którymi czują się komfortowo. Co więc mogą zrobić, aby poprawić płynność finansową?

Utrzymanie płynności finansowej może być wyzwaniem, dlatego zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Twojej firmie.

Rozumiemy, że finanse wielu małych firm są ograniczone, a opóźnienia w płatnościach mogą narazić Cię na ryzyko bankructwa. Utrzymywanie ścisłej kontroli nad kosztami i przychodami oznacza posiadanie pieniędzy wtedy, kiedy ich potrzebujesz.

1. Dokonaj „przeglądu” płynności finansowej

Korzystanie z budżetu płynnościowego pozwala zaplanować przyszłość, pokazując, kiedy będziesz mieć wystarczająco dużo pieniędzy na koncie, aby opłacić wszystkie koszty. Kontrolowanie sytuacji oznacza, że możesz podjąć działania, zanim wpadniesz w kłopoty.

2. Skróć okres kredytowania

Czas, jaki upływa od sprzedaży produktu lub usługi do momentu, gdy otrzymasz  pieniądze, ma ogromny wpływ na przepływy pieniężne. Czas ten powinien być jak najkrótszy, ponieważ „kredyt”, którego udzieliłeś, jest zazwyczaj udzielany bez zabezpieczenia. Pamiętaj, aby:

  • Wdrażać procedury szybkiego wystawiania faktur, aby szybciej otrzymywać płatności.
  • Umieszczać na fakturze jak najkrótszy termin płatności.

Oba te czynniki skracają okres kredytowania, co oznacza, że masz więcej pieniędzy na koncie.

3. Zaplanuj działania w budżecie

Budżet efektywnościowy to inny sposób planowania operacji niż tylko patrzenie na płynność finansową. Tworzy on przegląd tego, ile kosztuje prowadzenie biznesu w stosunku do dochodów, które masz w tym samym okresie. Daje to informacje o tym, jak rentowny lub nierentowny jest Twój biznes.

4. Postaw na monitoring wierzytelności

Może być wiele powodów tego, klient nie płaci na czas. Niektórzy zmagają się z własnymi problemami finansowymi, inni napotykają problemy formalno-administracyjne, a jeszcze inni płacą z opóźnieniem celowo.

Łatwo jest przyjąć założenia i pozwolić, aby komunikacja się wymknęła spod kontroli, ale śledzenie monitoring płatności jest prostym krokiem, który może rozwiązać wiele problemów.

5. Uzyskaj kontrolę nad zarządzaniem finansami

Kiedy prowadzisz firmę, jest wiele rzeczy, które trzeba śledzić. Upewnij się, że masz odpowiednią pomoc, aby w odpowiedni sposób zarządzać finansami. Dzięki temu będziesz mógł rozwijać swój biznes wiedząc, że Twoje finanse są bezpieczne i zostaniesz powiadomiony, jeśli cokolwiek będzie wymagało Twojej uwagi.

Wiele firm potrzebuje specjalistycznej pomocy. Intrum jest idealnym partnerem do pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają problemy z otrzymywaniem zapłaty na czas. Wykorzystamy nasze dane, wiedzę i doświadczenie, aby zapewnić płatności dla Twojej firmy, jednocześnie dbając o Twoich klientów i chroniąc Twoją reputację.