5 wskazówek, jak poprawić płynność finansową Twojej firmy

Małe firmy mogą zmagać się z opóźnieniami w płatnościach – wiele z nich czuje presję akceptacji dłuższych terminów niż te, z którymi czują się komfortowo. Co więc możesz zrobić, aby poprawić płynność finansową Twojej firmy?

Choć utrzymanie płynności finansowej może być wyzwaniem, zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Twojej firmie dobrze prosperować.

Rozumiemy, że finanse wielu małych firm są ograniczone, a opóźnienia w płatnościach mogą narazić Cię na ryzyko bankructwa. Utrzymywanie ścisłej kontroli nad kosztami i przychodami oznacza posiadanie pieniędzy wtedy, gdy są one potrzebne.

 • Zapoznaj się z informacjami na temat płynności finansowej
  Korzystanie z budżetu płynności finansowej pozwala zaplanować przyszłość, pokazując, kiedy będziesz mieć wystarczająco dużo pieniędzy na koncie, aby opłacić bieżące wydatki. „Zdrowe” prosperowanie firmy oznacza, że masz kontrolę i możesz podjąć działania zanim wpadniesz w kłopoty.
 • Skróć okresy kredytowania
  Czas, jaki upływa od sprzedaży produktu lub usługi do momentu, kiedy otrzymujesz zapłatę, ma ogromny wpływ na przepływ gotówki. Ten czas powinien być jak najkrótszy. Pamiętaj, aby:
  • Wyrobić w firmie nawyk szybkiego rozliczania faktur, dzięki czemu szybciej otrzymasz płatności.
  • Umieszczaj na fakturze jak najkrótszy termin płatności. W Polsce to m.in. 14 dni od daty faktury do terminu płatności.

Oba te czynniki skracają okres kredytowania, co oznacza, że masz więcej pieniędzy na firmowym koncie.

 • Zaplanuj budżet, patrząc na wyniki
  Patrzenie wyniki to inny sposób planowania operacji, niż tylko patrzenie na bieżącą płynność finansową. Chodzi o zestawienie tego, ile kosztuje prowadzenie biznesu, analizowane w stosunku do przychodów, które masz w tym samym okresie. Dzięki temu otrzymujesz informacje o tym, jak zyskowny lub nierentowny jest Twój biznes.
 • Śledzenie zaległych faktur, czyli monitoring należności
  Może być wiele powodów, dla których klient nie zapłacił na czas. Niektórzy zmagają się z własnym przepływem gotówki, inni mają słabą administrację, a niektórzy płacą z opóźnieniem celowo. Łatwo jest przyjąć założenia i pozwolić, aby odpowiednia komunikacja wymknęła się spod kontroli, ale śledzenie przypomnień o płatnościach jest prostym krokiem, który może rozwiązać wiele problemów.
 • Uzyskaj kontrolę nad zarządzaniem finansami
  Kiedy prowadzisz firmę, jest wiele rzeczy, które trzeba śledzić. Upewnij się, że masz odpowiednią pomoc, aby panować nad zarządzaniem finansami. Dzięki temu będziesz mógł rozwijać swój biznes wiedząc, że finanse Twojej firmy są bezpieczne i będziesz wiedzieć, jeśli cokolwiek będzie wymagało Twojej uwagi.

Wiele firm potrzebuje specjalistycznej pomocy. Intrum jest idealnym miejscem do pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają problemy z otrzymaniem zapłaty na czas. Wykorzystamy nasze dane, wiedzę i doświadczenie, aby zabezpieczyć płatności dla Twojej firmy, jednocześnie dbając o Twoich klientów i chroniąc Twoją reputację. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak możemy Ci pomóc, skontaktuj się z nami za pomocą formularza.