European Payment Report 2024

Raport European Payment Report, jak co roku analizuje wpływ opóźnionych płatności na kondycję finansową europejskich biznesów. Aby sprawdzić tę kwestię, przebadaliśmy 9255 firm w 25 krajach Europy.

Najważniejsze wnioski

Po latach niestabilności gospodarka europejska zaczyna się odradzać. Nie oznacza to jednak wyjścia z kryzysu. Dyrektorzy firm coraz odważniej patrzą w przyszłość, jednocześnie zachowując ostrożność, wynikającą z doświadczeń.


Klienci są winni przedsiębiorstwom ponad 10 bilionów euro

Jedno z ustaleń zawartych w naszym nowym raporcie EPR 2024 ilustruje skalę zagrożonej działalności gospodarczej. Europejskie przedsiębiorstwa są obecnie winne swoim klientom co najmniej 10,5 bln euro.

Ryzyko i możliwości

Kadra kierownicza z niecierpliwością oczekuje na lepsze czasy, zwłaszcza gdy nowe narzędzia sztucznej inteligencji (AI) umożliwiają tworzenie nowych modeli biznesowych i zwiększanie wydajności.

Czas odzyskiwania opóźnionych płatności

Pozytywną wiadomością jest to, że średnia ilość czasu, jaką firmy spędzają na odzyskiwaniu opóźnień w płatnościach, nieco spadła. W 2023 roku było to 10,47 godziny tygodniowo, a teraz jest 10.15 godziny tygodniowo.

Perspektywy rozwoju

Stłumione perspektywy wzrostu gospodarczego oraz niepewność geopolityczna sprawiają, że dyrektorzy przedsiębiorstw nadal są wyraźnie niechętni do podejmowania ryzyka

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów nasz najnowszy raport