Ciesz się wakacjami bez konieczności „napadania na bank”

Trwa sezon wakacyjnych wyjazdów. Podróżowanie za granicę może być kosztowne, a przez to dla wielu osób urlop to źródło stresów, a nie przyjemności. Nasz raport pokazuje, że wielu Europejczyków pożycza pieniądze, żeby wyjechać na wakacje.

Pożyczanie pieniędzy, by sfinansować wakacyjny wyjazd, może prowadzić do problemów finansowych, a na pewno do takich obowiązków jak konieczność spłaty comiesięcznych rat, które nierzadko w konsekwencji będą wyższe niż całościowy koszt wyjazdu. W takich przypadkach bierzemy na swoje barki zobowiązanie finansowe, które nie mija po przyjeździe z wakacji, kiedy odkładamy w kąt do przyszłego sezonu walizkę i krem do opalania.

Ostatni raport Intrum – European Consumer Payment Report, analizujący zachowania płatnicze konsumentów i gospodarowanie budżetem domowym, na podstawie badania przeprowadzonego na 24 000 mieszkańcach Europy pokazuje, że 16 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, „że nie widzi problemu w sfinansowaniu wakacyjnego wyjazdu przy pomocy zaciągnięcia kredytu lub pożyczenia pieniędzy (np. od znajomych)”.

W Irlandii ten odsetek jest jeszcze wyższy (najwyższy spośród wszystkich krajów biorących udział w badaniu Intrum). Nie mniej niż 30 proc. zapożyczyłoby się na wakacyjny wyjazd. W Polsce i Wielkiej Brytanii tego samego zdania jest 29 proc. respondentów, w Hiszpanii 26 proc., w Finlandii 20 proc, na Litwie i w Rumunii mniej, bo w obu krajach 19 proc., ale statystyki są martwiące.

Wskazówki: jak sfinansować wakacje, na które stać każdego

Podpowiadamy kilka wskazówek, jak cieszyć się z wakacyjnego wyjazdu, bez finansowego kaca jesienią.

  1. Nie „kupuj” wakacji na raty. To zazwyczaj kosztuje więcej, niż wyjazd opłacony „od ręki”. Jeżeli taka opłata to za duży jednorazowy koszt, to lepiej zdecydować się na tańszy plan B.
  2. Przed wyjazdem ustal wakacyjny budżet i się go trzymaj.
    W zależności od tego, gdzie się wybieramy, ustalenie takiego planu (nawet budżetu dziennego) to dobry pomysł, bo zabezpiecza nas przed tym, że wydamy więc niż chcieliśmy i powinniśmy.
  3. Rób sobie krótkie wyprawy! Przewodniki pełne są pomysłów na zorganizowanie jednodniowych lub weekendowych wycieczek do miejsc, w które zabierze nas lokalny transport. Taki wypoczynek nazywany ‘staycation’ (od ang. stay – zostać i vacation – wakacje), to szansa na zwiedzenie np. własnego miasta i poznanie tych jego zakamarków, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
  4. Wybieraj hostele. Jeżeli nocowanie w hotelach wykracza poza nasze możliwości finansowe, decydujmy się na hostele. To świetna alternatywa. Mamy dostęp do globalnej sieci hosteli, które oferują naprawdę świetną jakość. Jeżeli zaoszczędzimy w ten sposób większą sumę pieniędzy, „w nagrodę” na koniec wyjazdu możemy zanocować
    w luksusowym hotelu.
  5. A może kemping? Zapakuj namiot do plecaka: lasy, wzgórza i łąki czekają na odkrycie. Cudy natury potrafią w mgnieniu oka zredukować poziom stresu.
  6. Rozważ „zamianę domów”. Pomyśl nad opcją wymiany lokum z kimś w innym kraju, kto także chce podróżować. Takie rozwiązanie obniży koszty wakacji związane z zakwaterowaniem.

Bez względu na to, gdzie się wybieracie i jakie macie wakacyjne plany, Intrum życzy wszystkim udanego urlopu… bez konieczności napadania na bank!