Lifehacki, dzięki którym będziesz mądrze wydawać

Lifehacki, dzięki którym będziesz mądrze wydawać

W Intrum rozumiemy, że potrzeba odwagi, aby stawić czoła opóźnionym płatnościom i dyscypliny, aby trzymać się ustalonego planu spłat. Jeśli udało Ci się to zrobić, prawdo-podobnie jesteś teraz bardzo dobry w planowaniu wydatków i podejmowaniu „mądrych” decyzji finansowych, ale wszyscy potrzebujemy czasem trochę pomocy, więc oto kilka naszych ulubionych wskazówek, które mogą pomóc…

  • Nigdy nie podpisuj umowy bez przeczytania tego, co jest napisane drobnym drukiem: kiedy jesteśmy zajęci, łatwo jest po prostu podpisać umowę bez zwracania na to uwagi. Jednak poświęcenie czasu na przeczytanie warunków oznacza, że wiesz, w co się pakujesz i jak możesz się z tego wycofać. Przykładowo, wiele darmowych okresów próbnych podpinanych jest pod koszty stałe, chyba że anulujesz je w odpowiednim czasie. Jeśli nie rozumiesz żargonu – pytaj.

  • Staraj się mieć jak najmniej kosztów stałych: przyjrzyj się swoim wydatkom i ustal, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Może taniej jest płacić za zajęcia fitness w wybrane dni, niż wiązać się z siłownią drogą umową? Może nie potrzebujesz tych wszystkich miesięcznych abonamentów na rozrywkę? Im niższe są Twoje koszty stałe, tym większą masz kontrolę i elastyczność nad swoimi pieniędzmi.

  • Zastanów się dwa razy, zanim coś kupisz: zakupy online i specjalne oferty sklepów sprawiają, że łatwo jest kliknąć, a później żałować. Jeśli jesteś skłonny wydać pieniądze na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, daj sobie czas na ochłonięcie. Jeśli dzień lub tydzień później nadal będziesz mieć ochotę na dany produkt, będzie on dostępny.

  • Odkładaj pieniądze na przyszłe rachunki: odkładaj pieniądze na większe rachunki, które płacisz raz w roku, aby nie doznać szoku, gdy nadejdzie termin płatności. Budowanie poduszki finansowej pomoże również w przypadku niespodziewanych wydatków, takich jak zepsuty bojler czy pralka. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale małe kwoty z czasem dadzą większą sumę.

  • Przejrzyj swoje subskrypcje i zaoszczędź pieniądze: wszyscy uważamy, że znaleźliśmy dobrą okazję, gdy po raz pierwszy się na coś zapisujemy w promocji, ale ceny się zmieniają i z czasem możesz już nie mieć najlepszej oferty. Umów się ze sobą na coroczną kontrolę abonamentów, ubezpieczeń i innych usług, aby mieć pewność, że otrzymujesz jak najwięcej za swoje pieniądze.

  • Porównuj ceny: zawsze warto poświęcić czas na porównanie cen – czasami oferty, które brzmią najlepiej, są droższe w dłuższej perspektywie, więc sprawdź, czy oferta jest naprawdę tak dobra, jak się wydaje. Supermarkety często podają ceny jednostkowe drobnym drukiem, co może być pomocne.

  • Przemyśl swój budżet: wszyscy musimy radzić sobie z niespodziewanymi wydatkami. Niezależnie od tego, czy chodzi o przekroczenie budżetu na wakacjach, czy o ból głowy związany z rosnącymi rachunkami i awarią samochodu. Kiedy to się stanie, nie chowaj głowy w piasek. Przyjrzyj się swojemu budżetowi, zaplanuj go ponownie i ruszaj dalej.

Jeśli okaże się, że sprawy finansowe wymykają się spod kontroli, nie wpadaj w panikę. Wcześnie poproś o radę. Porozmawiaj z kredytodawcą lub z niezależnym i bezpłatnym biurem doradztwa dla osób zadłużonych, którzy pomogą Ci wrócić na właściwe tory.


Dowiedz się więcej: