Odzyskiwanie zaległych płatności: ćwierć biliona euro wydatków w Europie

Tegoroczny raport Intrum "European Payment Report" bada wpływ opóźnień w płatnościach na europejskie przedsiębiorstwa. Obecnie europejskie firmy stoją przed wyzwaniami związanymi ze wzrostem inflacji, presją czasu związaną z opóźnieniami w płatnościach i próbami wyrwania się z pętli zatorów płatniczych.

Raport Intrum „European Payment Report 2023" bada wpływ opóźnień w płatnościach na rozwój europejskich przedsiębiorstw. Obecne wydarzenia mają istotny wpływ na gospodarki w Europie, co z kolei wpływa na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Z powodu rosnących cen firmy napotykają coraz większe trudności w negocjowaniu uczciwych warunków płatności i zawieraniu umów z klientami, które będą akceptowalne dla obu stron.

Odzyskiwanie zaległych płatności: marnotrawstwo czasu

Ćwierć biliona euro rocznie. Tyle wynosi kwota, jaką według wyników z naszego najnowszego badania europejskie firmy wydają średnio każdego roku na odzyskiwanie opóźnionych płatności*. To oznacza, że przeciętna firma poświęca średnio 10 i pół godziny tygodniowo na kontakt z klientami z powodu opóźnionych płatności, co odpowiada 74 dniom w roku.

Jak wiele dni każdego roku firmy w Europie przeznaczają na odzyskiwania należności:

Źródło: European Payment Report 2023

Podejmowanie bardziej rygorystycznych środków

Prawne i wewnętrzne procedury odzyskiwania należności są preferowanymi metodami zabezpieczenia płatności wśród firm, które poświęcają mniej czasu na odzyskiwanie płatności od klientów niepłacących na czas.  Ponadto, tacy respondenci są znacznie mniej skłonni do angażowania się w rozwiązania mediacyjne niż przeciętny ankietowany Intrum.

Zwiększone zainteresowanie europejską dyrektywą dot. opóźnionych w płatności

W tym roku obserwujemy wzrost odsetka respondentów – firm korzystających z europejskiej dyrektywy (European Late Payment Directive), która pomaga walczyć z opóźnionymi płatnościami. Ponad 50% ankietowanych uważa, że gwarantowane odszkodowanie lub odsetki od opóźnionych płatności powinny być wyższe, co sugeruje, że przepisy powinny zostać poprawione. Tylko 10% osób uważa, że Unia Europejska powinna wprowadzić stałe limity dotyczący terminów płatności, aby łatwiej było określić, kiedy dochodzi do opóźnionych płatności.  

W wyniku wprowadzenia dyrektywy UE dotyczącej zwalczania opóźnień w płatnościach Pani/Pana firma ma prawo automatycznie naliczać odsetki za opóźnione płatności i minimum 40 EUR jako rekompensatę za koszty odzyskiwania należności. W jakim stopniu Pani/Pana firma wykorzystuje tę możliwość?

Źródło: European Payment Report 2023

Wnioski z raportu "European Payment Report 2023"

Pobierz raport w pełnej wersji, by zrozumieć wpływ opóźnień w płatnościach na europejskie firmy. Publikacja zawiera również ważne analizy dotyczące tego, jak inflacja uderza w przychody i wzrost biznesów w Europie oraz jak firmy muszą nauczyć się przełamywać błędne koło opóźnionych płatności. Raport EPR 2023, opracowanie White Paper zawierające podsumowanie sytuacji finansowej firm w różnych krajach Europy oraz nagranie z webinaru poświęconego najnowszej publikacji Intrum można uzyskać poprzez kliknięcie poniższy link.