Financial Wellbeing Barometer. White Paper 2022

Barometr Dobrobytu Finansowego Intrum przedstawia całościową perspektywę zarządzania finansami osobistymi przez konsumentów w 24 europejskich krajach, przedstawiając ranking państw, od 1. (najwyższa pozycja) do 24. miejsca (najniższa pozycja).

Jak wynika z naszego raportu ”European Consumer Payment Report 2021(ECPR), opublikowanego w listopadzie 2021 roku, konsumenci mają nadzieję, że ożywienie gospodarcze będzie trwało przez cały rok 2022, ale obawiają się dalszych wzrostów inflacji i pojawienia się nowego globalnego kryzysu. A jak w szczegółach wygląda sytuacja finansowa konsumentów w konsumentów w Europie?

Zdefiniowaliśmy dobrobyt finansowy jako bezpieczeństwo finansowe pozwalające na zaspokojenie potrzeb związanych z codziennymi wydatkami, kontrolę nad własnymi finansami i odpowiedni poziom wiedzy na temat finansów. Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę w celu przedstawienia ogólnego wyniku dla danego kraju i stworzenia rankingu państw. Które kraje zajmują najwyższe i najniższe pozycje w rankingu?

Nasz materiał White Paper, który publikujemy w marcu 2022 r., ukazuje się w okresie zmian i niepewności w Europie. W chwili pisania tego tekstu inwazja Rosji na Ukrainę w znacznym stopniu zakłóca spojrzenie na krótkoterminowe perspektywy dla gospodarki europejskiej. Oprócz poważnych konsekwencji społecznych i politycznych, możemy spodziewać się bezpośrednich skutków gospodarczych dla Europy.

W krajach DACH konsumenci mają najlepsze samopoczucie, jeżeli chodzi o finanse

Trzy kraje z grupy DACH, Niemcy (D), Austria (A) i w Szwajcaria (CH) w tegorocznym Barometrze osiągają najlepsze wyniki dzięki stabilnym dochodom gospodarstw domowych oraz konsekwentnie wysokiej wiedzy w zakresie finansów osobistych.

Umiarkowane ożywienie w Europie Południowej

Kiedy Intrum badało konsumentów w szczytowym momencie pandemii w 2020 roku, zaobserwowaliśmy znaczny spadek dobrobytu finansowego mieszkańców Europy Południowej, ponieważ Covid-19 bardzo negatywnie wpłynął na branżę turystyczną i hotelarską oraz pogłębił istniejące wcześniej zadłużenie gospodarstw domowych i niestabilność finansową w takich krajach jak Włochy, Hiszpania i Grecja.

Nieco ponad rok później Włochy, Hiszpania i Portugalia wykazują poprawę swojej sytuacji finansowej. Z drugiej strony, greccy konsumenci, których gospodarka w znacznym stopniu opiera się na turystyce, są szczególnie zaniepokojeni długoterminowymi skutkami pandemii.

Perspektywy krótkoterminowe: inflacja prawdopodobnie przyspieszy z powodu inwazji Rosji na Ukrainę

Ponieważ obecna sytuacja jest dynamiczna, trudno jest przewidzieć, jak silna będzie presja cenowa i jaki będzie wpływ inflacji na ogólne warunki gospodarcze. Niepewność spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę oraz zachodnie sankcje nałożone na Rosję w odpowiedzi na jej działania militarne spowodowały gwałtowny wzrost cen ropy naftowej i gazu.

Ceny gazu w Europie skoczyły o ponad 50%, a cena ropy Brent wzrosła powyżej 100 USD za baryłkę w momencie rozpoczęcia konfliktu, a ostatnio osiągnęła najwyższy poziom od 2008 r. w związku ze spekulacjami, że UE i USA wprowadzą zakaz importu rosyjskiej ropy w ramach swoich sankcji.

W obliczu dalszego gwałtownego wzrostu cen gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa mogą mieć trudności ze spłatą zobowiązań finansowych. Dotyczy to zwłaszcza sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii i które w ciągu ostatnich dwóch lat zgromadziły niewiele oszczędności lub nie zadbały o nie w ogóle, co w przeciwnym razie mogłoby stanowić pewną ochronę przed gwałtownym wzrostem inflacji.
Anna Zabrodzka, Senior Economist w Intrum

Ponadto, Rosja jest kluczowym producentem i eksporterem wielu innych surowców, takich jak węgiel, żelazo, aluminium, miedź, nikiel i platyna. Z kolei Ukraina jest ważnym producentem gazu neonowego, który jest wykorzystywany do produkcji chipów. Czynniki te najprawdopodobniej spowodują nasilenie zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Na co należy się przygotować? Zachęcamy do lektury opracowania Intrum!

Zamów polskojęzyczną wersję opracowania w preorderze już dziś:


Wskazujemy, iż Administratorem Pan/Pani danych osobowych będzie Intrum Sp. z o.o. w zakresie podanym w formularzu kontaktowym i w celu udzielenia odpowiedzi na przedmiotowe zapytanie. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgoda mająca uzasadnienie w art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO”), a ich podanie jest dobrowolne. Osobie fizycznej przysługują uprawnienia wynikające z art. 12-22 RODO, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego zgodnie z postanowieniami art. 55 RODO