Pełnimy ważną rolę w społeczeństwie

Vanessa Söderberg, będąc agentem w jednym z Call Center Intrum, była odpowiedzialna za kontakt z osobami zadłużonymi i dbanie o potrzeby klientów. Te doświadczenia doskonale przygotowały ją do pełnienia funkcji Global Sustainability Director,

Biorąc pod uwagę naszą pozycję i wielkość firmy, spada na nas odpowiedzialność wspierania rozwoju zrównoważonej branży windykacyjnej.
Vanessa Söderberg, Global Sustainability Director w Intrum

Mamy za sobą intensywny rok 2022, podczas którego jednym z ważnych wydarzeń było opracowanie analizy istotności Intrum. Jakie możliwości ma firma windykacyjna w zakresie przyczyniania się do zrównoważonego rozwoju?

"Jako główny dostawca usług zarządzania należnościami, odgrywamy ważną rolę w ekosystemie finansowym. Głównie chodzi o tworzenie długoterminowych, zrównoważonych warunków ekonomicznych dla ludzi i firm, a tym samym pośrednio dla społeczeństwa jako całości. Biorąc pod uwagę naszą pozycję i wielkość, spada na nas odpowiedzialność wspierania rozwoju zrównoważonej branży windykacyjnej. Najnowsza analiza istotności Intrum pokazuje, że kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem społecznym nadal pozostają istotne, zwłaszcza etyczna windykacja, która dotyczy traktowania klientów koncowych z szacunkiem oraz empatią. Kwestia dbania o ochronę klimatu jest również istotna. Jednocześnie musimy także wspierać transakcje z naszymi klientami."

Rozpocząłeś swoją karierę w Intrum jako agent w jednym z naszych Call Center. W jaki sposób Twoje doświadczenia w tej roli wpłynęły na Twoją pracę jako Sustainability Director?

"Miałam udział w wielu osiągnięciach i osobiście dostrzegłam wartość, jaką tworzymy dla jednostek i firm. Dzięki pracy spędzonej w Call Center zyskałam również głębsze zrozumienie skomplikowanej natury naszej branży. Jako agent spotykałam się czasami z osobami przechodzącymi przez trudne okresy w życiu. Opracowanie skutecznych rozwiązań, które jednocześnie spełniają oczekiwania naszych klientów, jest wymagające, ale taki jest nasz stały cel - widzenie możliwości dla wszystkich stron i tworzenie trwałych, zrównoważonych rozwiązań."

Żyjemy w czasach szybkich zmian w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoisz?

"Nadążanie za wszystkim, co się dzieje, na przykład w zakresie wdrażania nowych standardów sprawozdawczości i bardziej rygorystycznych wymogów prawnych. Naszym celem jest być zawsze dobrze przygotowanym. W 2022 roku rozpoczęliśmy ważne prace nad oceną istotności na podstawie standardów GRI i planowanego przez Unię Europejską raportowania ESRS. Stanowi to podstawę strategii zrównoważonego rozwoju, nad którą obecnie pracujemy i którą zaczniemy wdrażać w 2023 roku".

Jak można budować wewnętrzne zaangażowanie, włączać wszystkich pracowników do działania i dostrzegać ich rolę w tym, co robimy?

"To wszystko opiera się na szkoleniach i częstszym dialogu. Musimy przybliżać te kwestie, aby były dla pracowników istotne. Oczywiście, różne zagadnienia wymagają różnych podejść. Podczas gdy etyczna windykacja wierzytelności jest naszym zdaniem kluczowa w dialogu z zadłużonymi konsumentami, różnorodność i inkluzyjność dotyczą wszystkich interesariuszy. W 2022 roku opracowaliśmy wewnętrzne szkolenie na temat nieświadomych uprzedzeń po to, by zwiększyć zrozumienie tego złożonego zagadnienia. Wdrażanie tego rodzaju programów szkoleniowych wiąże się oczywiście z dużą pracą, co nie zmienia faktu, że jest to ważne."

Rok 2023 będzie kolejnym intensywnym i ekscytującym rokiem, w którym skupimy się na wprowadzeniu wniosków z naszej nowej analizy istotności do naszej strategii i działań
Vanessa Söderberg.

Z czego jesteś najbardziej dumna, jeżeli chodzi o Intrum?

"To wartość, jaką tworzymy dla ludzi i społeczeństwa. Jestem również dumna z pracy, którą wykonujemy, aby prowadzić naszą branżę w bardziej zrównoważonym kierunku. Koncentrujemy się na dyskusjach mających miejsce na forach branżowych i na szczeblu UE. Cieszę się z postępów, jakie poczyniliśmy w zakresie zrównoważonego rozwoju w Intrum i że jest to zauważane w branży. W 2022 r. otrzymaliśmy naszą pierwszą ocenę CDP (B), która pokazuje, że mamy solidne procesy w celu rozwiązania kwestii dotyczących klimatu. Mimo to nie powinniśmy się osiadać na laurach. Rok 2023 będzie kolejnym intensywnym i ekscytującym rokiem, w którym skupimy się na wprowadzeniu wniosków z naszej nowej analizy istotności do naszej strategii i działań".